Auto negadījumi stāvvietās - no buktēm līdz dedzināšanai

30.10.2015

 

Nereti šķiet, ka auto ir kā košļājamās gumijas, kuras autovadītāji, novietojot stāvvietā, cenšas salipināt vienu pie otras. Tieši šī transportlīdzekļu „salipināšana kopā” ir viens no galvenajiem iemesliem, kas noved pie dažādiem negadījumiem stāvvietās. Stāvvietu negadījumi ir bieži, tomēr ne katrs no tiem tiek pieteikts apdrošinātājiem, jo nereti tiek piedzīvota situācija „atnācu- ieraudzīju”, kad vainīgais ir jau gabalā. Tajā pašā laikā Latvijā lielākās apdrošināšanas sabiedrības BALTA (PZU grupa) statistikas dati liecina, ka pēdējo trīs gadu laikā par stāvvietā notikušu negadījumu pēc atlīdzības vērsušies vairāk nekā 1100 auto īpašnieku. Tipiskākie negadījumi ir transportlīdzekļu sadursmes (69,7%) un uzbraukšana dažādiem objektiem (16,5%), taču autovadītājiem stāvvietās gadījies piedzīvot arī tādus „pārsteigumus”, kad saimnieku ikrīta braucienam uz darbu sagaida vien vraks un pelnu čupiņa, kas palikusi no naktī nodedzinātā auto.

BALTA dati rāda - lai gan transportlīdzekļu negadījumi stāvvietās nenotiek bieži, autovadītājiem ir jābūt uzmanīgiem, izvēloties visdrošāko stāvvietu savam transportlīdzeklim. Pēdējo trīs gadu laikā apdrošinātājs BALTA sniedzis savu „palīdzīgo roku” vairāk nekā 1100 auto īpašniekiem, kuru transportlīdzeklis cietis stāvvietā. Tāpat dati rāda, ka vidēji atlīdzībā par stāvvietā iegūtiem spēkrata bojājumiem tiek izmaksāti 447 eiro, taču BALTA pieredze liecina, ka ir gadījumi, kad auto īpašniekiem nākas saskarties ar īpaši nopietniem negadījumiem, piemēram, 2012.gadā apdrošinātājs izmaksāja atlīdzību 23 616 eiro vērtībā auto īpašniekam, kura spēkrats naktī stāvvietā bija aizdedzināts un neatgriezeniski iznīcināts.

„BALTA statistika parāda tikai daļu no visiem automašīnu negadījumiem stāvvietās, jo nereti bojājumi ir pavisam nelieli vai tos ir radījis stāvvietas „kaimiņš”, ar kuru strīdēties nebūt nav vēlēšanās. Tāpat bieži vien stāvvietās radītos automašīnas zaudējumus novērst nākas pašam transportlīdzekļa īpašniekam, jo, piemēram, Rīgā tikai aptuveni 25%no visām stāvvietās esošajām automašīnām ir KASKO apdrošināšana. Tomēr jāpiebilst, ka gadījumos, kad sadursmē ar citu transporta līdzekli cieš autovadītājs, atlīdzību ir iespējams saņemt arī bez KASKO apdrošināšanas. Galvenokārt vēlos norādīt, ka ikvienam auto īpašniekam ir ieteicams izvēlēties tādas auto stāvvietas vai stāvlaukumus, kuras ir labi apgaismotas un pietiekoši ērtas auto novietošanai, kā arī to tuvumā nav lielu koku vai nedrošu konstrukciju. Bez šaubām viens no drošākajiem variantiem noteikti ir izvēlēties stāvvietas, kuras visu diennakti tiek apsargātas,” norāda BALTA atlīdzību direktors Ingus Savickis.

Balstoties uz statistikas datiem, kā tipiskākos negadījumus stāvvietās var minēt transportlīdzekļu sadursmes (69,7%), uzbraukšanu objektam- stabiņiem, kokiem, lielākiem stabiem, dažādiem konstrukciju elementiem (16,5%), automašīnas apzagšanu (6,6%), kā arī bojāšanu vai vandālismu (5,3%). Atlikušajos 1,9% gadījumu pieteikumu iemesli ir krītoši priekšmeti, transportlīdzekļa pašaizdegšanās vai zādzība, trešās personas rīcība vai sliktu laikapstākļu radītie bojājumi transportlīdzekļa virsbūvei.

BALTA speciālistu ieteikumi par drošu auto novietošanu:

·        Viens no drošākajiem variantiem ir izvēlēties stāvvietas, kuras visu diennakti tiek apsargātas, jo tikai tā ir iespējams nodrošināt, lai automašīna būtu pieskatīta arī brīdī, kad tā netiek lietota;

·        Ieteicams izvēlēties tādas auto stāvvietas vai stāvlaukumus, kuri neatrodas nomaļās, tumšās un šaurās vietās;

·        Svarīgi pievērst uzmanību tam, vai stāvvieta ir droša vētru laikā – cik daudz koku, žogu, reklāmas stendu un citu salīdzinoši vieglu un nedrošu konstrukciju ir stāvvietas apkārtnē;

·        Svarīgi ievērot stāvvietu/stāvlaukumu līnijas, novietojot automašīnu precīzi iezīmētajā laukumā un neuzbraucot nevienai no līnijām;

·        Ja auto novietots pārlieku tuvu citas automašīnas korpusam, atceramies par akurātu un lēnu durvju atvēršanu, lai neradītu gan sev, gan otram automašīnas īpašniekam zaudējumus;

·        Necentieties iebraukt stāvvietā, kura acīmredzami ir par šauru, lai tajā bez liekas piepūles varētu iebraukt un novietot savu auto, nepieskaroties blakus esošiem spēkratiem;

·        Pa stāvlaukumiem vai stāvvietām jāpārvietojas ar samazinātu ātrumu;

·        Aicinām pievērst uzmanību arī „labās rokas principam”, ko visbiežāk var sastapt tieši stāvlaukumos – stāvlaukumos dodiet ceļu sākotnēji tai automašīnai, kas brauc ārā no labās puses pagrieziena, un tikai tad turpiniet ceļu;

·        Stāvvietu teritorijās vienmēr dodiet priekšroku gājējiem un tikai tad turpiniet braukšanu.

Par apdrošinātāju BALTA

Saskaņā ar BALTA veikto aprēķinu, kas balstīts uz FKTK, Lietuvas Apdrošināšanas uzraudzības komisijas, Igaunijas statistikas departamenta un apdrošinātāju gada pārskatu datiem, BALTA ir nedzīvības apdrošināšanas tirgus līderis Latvijā.
Iedzīvotāju aptaujās iedzīvotāji 12 gadus novērtējuši BALTA kā godīgāko apdrošinātāju, liecina LETA un SKDS veiktā aptauja.
BALTA ietilpst PZU GRUPĀ, kas ir viens no līderiem Centrālās un Austrumeiropas apdrošināšanas tirgū. PZU ir uzņēmums ar 200 gadus ilgu pieredzi apdrošināšanā un Polijā lepojas ar vairāk nekā 16 miljonu klientu uzticību. 2013.gadā PZU GRUPA apdrošināšanas prēmijās parakstīja 3,98 miljardus eiro. Plašāka informācija internetā http://www.pzu.pl/relacje-inwestorskie.

Papildu informācija:

Anita Irbīte
BALTA korporatīvās komunikācijas vadītāja
Tel.: +371 26 456 444
E-pasts: anita.irbite@balta.lv

Inga Bite
„P.R.A.E. Sabiedriskās attiecības”
Tel.:+371 28 626761
E-pasts: inga.bite@prae.lv

Atpakaļ

Sazinies ar mums

Klientu apkalpošanas vietas un sadarbības autoservisi

Nepieciešama palīdzība vai atbilde uz jautājumu?Mūsu speciālisti palīdzēs un sniegs atbildi pēc iespējas ātrāk - ne vēlāk kā 2 darba dienu laikā. Informācija par citiem saziņas veidiem un atsauksmju apstrādi atrodama šeit.

Datnes izmērs nedrīkst pārsniegt 10 MB.
Atļautie datņu veidi: gif jpg jpeg png txt rtf html pdf doc docx odt xls xlsx ods zip csv htm edoc.

Nepieciešama palīdzība vai atbilde uz jautājumu?Mūsu speciālisti palīdzēs un sniegs atbildi pēc iespējas ātrāk - ne vēlāk kā 2 darba dienu laikā. Informācija par citiem saziņas veidiem un atsauksmju apstrādi atrodama šeit.

 • Karte Saraksts

  Sazinies ar mums izmantojot WhatsApp, darba dienās no 8:00 – 18:00.

  Spied šeit vai pievieno tālruņa numuru +371 275 222 75 saviem kontaktiem.

  Ja noticis negadījums, izsauc palīdzību uz ceļa spiežot šeit.
  Palīdzību uz ceļa vēl joprojām varēsi pieteikt arī zvanot 675 333 75

  *Pārliecinies, ka Tavā auto apdrošināšanas polisē ir iekļauts risks “Palīdzība uz ceļa”.