BALTA brīdina: pieaug ceļu satiksmes negadījumu skaits

08.07.2013

Kā liecina Latvijā lielākās apdrošināšanas sabiedrības BALTA (RSA Grupa) dati, ceļu satiksmes negadījumu biežums atgriežas pirmskrīzes – 2008. un 2009.gada – apjomos. Šī gada pirmajos piecos mēnešos klientiem izmaksāts par 64% lielāks atlīdzību apjoms par sadursmēm ar citiem transporta līdzekļiem nekā attiecīgajā periodā pērn, saistot to ar satiksmes intensitātes palielināšanos, jauno auto reģistrācijas pieaugumu un citiem faktoriem. Dati rāda, ka visvairāk pieaudzis vidēji vieglu negadījumu skaits, kad par negadījumu apdrošinātājs sedz zaudējumus 250 līdz 500 latu vērtībā.

Pēdējos mēnešos BALTA eksperti ir novērojuši satraucošu tendenci Latvijā, ka uz tās ceļiem atkal sāk palielināties negadījumu skaits. BALTA dati liecina, ka, salīdzinot ar pērnā gada pirmajiem pieciem mēnešiem, ceļu satiksmes negadījumu biežums, kuros iesaistītas fiziskas personas, ir pieaudzis par 4%. Šajā laikā atlīdzības par ceļu satiksmes negadījumiem BALTA izmaksājusi tikpat bieži, kā tas bija 2008. un 2009.gadā, kad negadījumu skaits bija gana augsts. Ceļu satiksmes negadījumu skaita palielināšanās parasti atstāj lielu ietekmi uz izmaksāto atlīdzību apjomu, tāpēc tik būtiski – par 64% - ir audzis izmaksāto atlīdzību apjoms pirmajos piecos mēnešos, salīdzinot ar pērnā gada attiecīgo periodu.

„Satraucošajai tendencei par kopējā satiksmes negadījumu skaita pieaugumu valstī iespējami vairāki skaidrojumi. Viens no tiem ir saistīts ar satiksmes intensitātes palielināšanos, ko, iespējams, veicina jauno automašīnu reģistrācijas pieaugums. Piemēram, šā gada pirmajos piecos mēnešos pirmreizējā vieglo transportlīdzekļu reģistrācija ir pieaugusi par 9,67%, salīdzinot ar 2012.gada pirmajiem pieciem mēnešiem. Tāpat savu ietekmi ir atstājusi fotoradaru darbības samazināšana pērnā gada nogalē. Kā liecina BALTA dati, transportlīdzekļu sadursmju biežums kopš radaru darbības samazināšanas ir pieaudzis par pāris procentiem,” stāsta BALTA atlīdzību direktors Ingus Savickis.

Tāpat Ingus Savickis skaidro, ka satiksmes intensitāte palielinās vasaras periodā, kad negadījumu skaits var būt vēl lielāks. Arī ārvalstu pētnieki ir apskatījuši šo tendenci, atklājot, ka īpaši vasarās pieaug jauno autovadītāju izraisīto avāriju skaits, jo vasarā jaunieši grupās biežāk dodas uz dažādiem pasākumiem un auto vada vēlākās vakara stundās nekā studiju periodā rudenī un ziemā. Tāpēc ir valstis, kas vasaras periodā īpašus noteikumus attiecina uz jaunajiem 16 līdz 18 gadus vecajiem autovadītājiem, kuriem tradicionāli piedēvē lielāku risku iekļūt ceļu satiksmes negadījumā. Piemēram, ASV Džordžijas štatā vasaras periodā 16 līdz 18 gadus jaunajiem šoferiem ir aizliegts sēsties pie stūres laika posmā no pusnakts līdz plkst. 06.00, kā arī braukšanas laikā lietot mobilos telefonus. Tāpat pusaudžiem pirmos sešus mēnešus pēc vadītāja apliecības nokārtošanas nav atļauts pārvadāt citus pasažierus, izņemot tuvākos ģimenes locekļus.

Ceļu satiksmes negadījumu skaitu ietekmē arī psiholoģiskie un sociālekonomiskie faktori. Pēc ekonomiskās krīzes daudzi uzņēmumi ir veikuši dažādus izdevumu samazināšanas un darbu efektivizēšanas pasākumus, kas palielina darba pienākumus un noslodzi cilvēkiem. Tādējādi tiek radīts lielāks spiediens uz darbiniekiem, kas var novest pie steigas un stresa, atsaucoties arī uz cilvēku uzvedību pie auto stūres.

BALTA aicina autovadītājus braukt uzmanīgi un ievērot ceļu satiksmes noteikumus.

Par apdrošinātāju BALTA

Saskaņā ar BALTA veikto aprēķinu, kas balstīts uz FKTK, Lietuvas Apdrošināšanas uzraudzības komisijas, Igaunijas statistikas departamenta un apdrošinātāju gada pārskatu datiem, BALTA ir nedzīvības apdrošināšanas tirgus līderis Latvijā.

Iedzīvotāju aptaujās iedzīvotāji 10 gadus novērtējuši BALTA kā godīgāko apdrošinātāju, liecina LETA un SKDS veiktā aptauja.

BALTA ietilpst „RSA Insurance Group”, kas ir viena no pasaulē vadošajām starptautiskajām apdrošināšanas grupām ar 300 gadu pieredzi. Tā ir nozares līderis Lielbritānijā, Skandināvijā, Kanādā, Īrijā, Āzijā, Latīņamerikā, kā arī Centrāleiropā un Austrumeiropā, kopumā piedāvājot apdrošināšanu gandrīz 140 valstīs. Grupas uzņēmumos strādā vairāk nekā 23 tūkstoši darbinieku. 2012.gadā tā apdrošināšanas prēmijās parakstīja 8,4 miljardu mārciņu. Plašāka informācija internetā http://www.rsagroup.com.

Papildu informācija:

Ilze Rassa
BALTA Komunikācijas vadītāja
Tel.: 2 6456444
E-pasts: ilze.rassa@balta.lv

Inga Bite
„P.R.A.E. Sabiedriskās attiecības”
Tel.: 2 8626761
E-pasts: inga.bite@prae.lvAtpakaļ

Sazinies ar mums

Nepieciešama palīdzība vai atbilde uz jautājumu?
Mūsu speciālisti palīdzēs un sniegs atbildi pēc iespējas ātrāk - ne vēlāk kā 2 darba dienu laikā. 

Informācija par citiem saziņas veidiem un atsauksmju apstrādi atrodama šeit.

Datnes izmērs nedrīkst pārsniegt 10 MB.
Atļautie datņu veidi: gif jpg jpeg png txt rtf html pdf doc docx odt xls xlsx ods zip csv htm edoc.

Nepieciešama palīdzība vai atbilde uz jautājumu?
Mūsu speciālisti palīdzēs un sniegs atbildi pēc iespējas ātrāk - ne vēlāk kā 2 darba dienu laikā. 

Informācija par citiem saziņas veidiem un atsauksmju apstrādi atrodama šeit.

 • Karte Saraksts

  Sazinies ar mums izmantojot WhatsApp, darba dienās no 8:00 – 18:00.

  Spied šeit vai pievieno tālruņa numuru +371 275 222 75 saviem kontaktiem.

  Plašsaziņas līdzekļu pārstāvjus aicinām sazināties ar BALTA komunikācijas vadītāju:

  Līna Lisnere
  E-pasts: lina.lisnere@balta.lv