BALTA: sākoties sēņošanas sezonai, jābūt piesardzīgiem, ērces “neguļ”!

24.08.2021

Tirgū parādoties baravikām un gailenēm, Latvijas iedzīvotāji ar sajūsmu metas “sēņu medībās”. Lai prieku par pastaigu mežā neaptumšotu veselības problēmas, AAS BALTA (PZU grupa) atgādina – ērces nesnauž. Gada pirmajos sešos mēnešos BALTA atlīdzībās par ērču izraisītām slimībām izmaksājusi jau teju 20 000 eiro.

Neparastais karstums jūnijā un jūlijā licis arī ērcēm būt slinkām un miegainām, bet saslimstība ar ērču izraisītām slimībām joprojām saglabājas ļoti augsta. Pirmajā pusgadā BALTA izmaksājusi atlīdzības par vairāk nekā 100 pieteikumiem, kas saistīti ar ārstēšanos no Laimas slimības (laimboreliozes) un ērču encefalīta. Lielākais saslimšanas gadījumu skaits novērots maijā.

“Ērču aktivitātes periods parasti ir no maija līdz oktobrim, kad ievērojami palielinās inficēto skaits. Tas lielā mērā atkarīgs no laika apstākļiem. Karstā vasara šogad ir ietekmējusi to, ka cilvēki ir inficējušies mazāk, bet patlaban, vairāk uzlīstot lietum, ērces “pamodušās” un vairs neguļ. Tā kā sēņošanas sezona ir tikko atklāta, paredzams, ka šogad ērču izraisīto saslimšanu līkne augstākajā punktā atradīsies augustā un septembrī,” stāsta BALTA Personu produktu vadītāja un risku parakstītāja Ludmila Ščegoļeva.

Kā liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) 2020. gada dati, sievietes ar ērču pārnēsātajām slimībām inficējas biežāk nekā vīrieši. Pērn ar Laimas slimību sievietes slimojušas gandrīz divreiz biežāk nekā vīrieši, savukārt ar ērču encefalītu biežāk slimo vīrieši. Lielākais saslimušo skaits ir vecuma grupā no 30 līdz 60 gadiem – tie ir fiziski aktīvi cilvēki, kas brīvdienās labprāt dodas dabā un nododas aktīvajai atpūtai. Salīdzinājumā ar 2019. gadu īpaši strauji – par 23% – audzis inficēto bērnu skaits un par 17% palielinājies arī ērču encefalīta gadījumu skaits, kas, iespējams, daļēji skaidrojams ar cilvēku nevēlēšanos vakcinēties pret šo saslimšanu vai šī riska nepietiekamu novērtēšanu.

“SPKC ik gadu publicē tā saukto endēmisko teritoriju sarakstu, kur ir vislielākais vidējais ērču encefalīta gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju. Bērniem no 1 līdz 18 gadu vecumam, kuru deklarētā dzīvesvieta atrodas endēmiskajās teritorijās, valsts nodrošina bezmaksas vakcināciju pret ērču encefalītu. Tomēr vakcīna nepasargā no visām ērču izraisītām saslimšanām, tāpēc, dodoties dabā, jābūt vērīgiem un jāveic piesardzības pasākumi, lai izvairītos no ērces piesūkšanās. Jebkurā gadījumā, arī saslimstot ar ērču izraisītajām slimībām, pret kurām vakcīnas nav, piemēram, Laimas slimību, apdrošināšana palīdzēs segt ārstēšanās izdevumus,” atgādina L. Ščegoļeva.

Ludmila Ščegoļeva norāda, ka iedzīvotāju interese par apdrošināšanu turpina pakāpeniski pieaugt, cilvēkiem arvien vairāk apzinoties augsto risku, ko ietver šī kukaiņa kodums. Cilvēki biežāk izvēlas šo risku iekļaut savās nelaimes gadījumu apdrošināšanas polisēs, kur atlīdzību summas svārstās no 200 līdz 700 eiro. Tāpat iespējams iegādāties to kā atsevišķu polisi, kas gadā maksā vien 5 eiro, bet paredz atlīdzību 400 eiro apmērā.

Lai izvairītos no ērces piesūkšanās, BALTA aicina ievērot piesardzības pasākumus, dodoties brīvā dabā:

 • nodrošinies, lai kukaiņi nevarētu pakļūt zem apģērba – ieteicamas ir bikses, kuru galiem pārvilktas pāri zeķes, aprocēm un apkaklei jābūt cieši pieguļošām, krekls jāliek biksēs;
 • valkā gaiša un slīdīga auduma drēbes – uz tām ērces ir labi saskatāmas, tādējādi samazinās iespēja, ka tās pieķersies drēbēm un tālāk nokļūs uz ķermeņa;
 • pastaigas laikā ik pa brīdim aplūko apģērbu, lai laikus notrauktu pamanīto ērci. Tāpat arī pēc pastaigas mājās ieteicams pārbaudīt, vai uz ķermeņa nav ērču;
 • svarīgi pārbaudīt arī mājdzīvniekus, vai to kažokā nav ieķērusies vai jau piesūkusies ērce;
 • izmanto arī kukaiņu atbaidīšanas līdzekļus;
 • ja ērce tomēr piesūkusies, tā uzmanīgi jānoņem – bit.ly/2pGxYgR;
 • vakcīna pret ērču encefalītu var pasargāt no smagas saslimšanas ar ilgstošām sekām.

Par apdrošināšanas sabiedrību BALTA

Saskaņā ar BALTA veikto aprēķinu, kas balstīts uz FKTK datiem, BALTA ir nedzīvības apdrošināšanas tirgus līderis Latvijā. 2020. gadā uzņēmuma parakstīto prēmiju apjoms bija 107,3 miljoni eiro. Latvijas iedzīvotāji17 gadus novērtējuši BALTA kā godīgāko apdrošinātāju, liecina LETA un SKDS veiktā aptauja. BALTA ietilpst PZU grupā, kas ir viens no līderiem Centrālās un Austrumeiropas apdrošināšanas tirgū. PZU ir uzņēmums ar 200 gadus ilgu pieredzi apdrošināšanā un lepojas ar vairāk nekā 22 miljonu klientu uzticību piecās valstīs. 2020. gadā PZU grupas parakstīto prēmiju apjoms sasniedza 5,33 miljardus eiro. Plašāka informācija internetā www.balta.lv un www.pzu.pl/relacje-inwestorskie.

Papildu informācija:

Līna Lisnere

AAS BALTA

komunikācijas vadītāja

Tel.: +371 26 40 10 41

E-pasts: lina.lisnere@balta.lv

 

Janīna Biteniece

Deep White

projektu vadītāja

Tel.: +371 26 70 63 61

E-pasts: janina@deepwhite.lv

Atpakaļ

Sazinies ar mums

Klientu apkalpošanas vietas un sadarbības autoservisi

Nepieciešama palīdzība vai atbilde uz jautājumu?Mūsu speciālisti palīdzēs un sniegs atbildi pēc iespējas ātrāk - ne vēlāk kā 2 darba dienu laikā. Informācija par citiem saziņas veidiem un atsauksmju apstrādi atrodama šeit.

Datnes izmērs nedrīkst pārsniegt 10 MB.
Atļautie datņu veidi: gif jpg jpeg png txt rtf html pdf doc docx odt xls xlsx ods zip csv htm edoc.

Nepieciešama palīdzība vai atbilde uz jautājumu?Mūsu speciālisti palīdzēs un sniegs atbildi pēc iespējas ātrāk - ne vēlāk kā 2 darba dienu laikā. Informācija par citiem saziņas veidiem un atsauksmju apstrādi atrodama šeit.

 • Karte Saraksts

  Sazinies ar mums izmantojot WhatsApp, darba dienās no 8:00 – 18:00.

  Spied šeit vai pievieno tālruņa numuru +371 275 222 75 saviem kontaktiem.

  Ja noticis negadījums, izsauc palīdzību uz ceļa spiežot šeit.
  Palīdzību uz ceļa vēl joprojām varēsi pieteikt arī zvanot 675 333 75

  *Pārliecinies, ka Tavā auto apdrošināšanas polisē ir iekļauts risks “Palīdzība uz ceļa”.