Mostas ērces: piesardzības nevar būt par daudz!

14.04.2022

Pavasaris ir laiks, kad mostas ērces – to zina katrs aktīvs dabā gājējs. Un tomēr katru gadu par ērču kodumu izraisītām slimībām izmaksāto atlīdzību apmērs aug, liecina AAS BALTA (PZU grupa) statistika. Apdrošinātājs atgādina: ērces sastopamas gan Latvijas mežos, gan citur pasaulē. Dodoties dabā vai ceļojot, ir svarīgi ievērot piesardzības pasākumus un jau laikus vakcinēties pret ērču encefalītu.

Izmaksātās atlīdzības – arvien lielākas

“Kaut arī 2021. gadā jūnijs un jūlijs bija ļoti karsts laiks, kas nedaudz bremzēja saslimstības dinamiku kopumā, ērču encefalīta gadījumu skaits valstī salīdzinājumā ar 2020. gadu atkal palielinājās, atgriežoties 2019. gada līmenī. Tas norāda, ka cilvēki joprojām neizmanto vakcinācijas iespējas. Ērču encefalīts ir bīstama slimība, kas var atstāt ļoti smagas sekas, un katrs cilvēks var sevi pasargāt no šīs slimības vakcinējoties. Diemžēl no Laimas slimības jeb laimboreliozes vakcīna nepasargā. Par saslimšanas intensitātes pieaugumu liecina arī BALTA statistika – pieteikto un izmaksāto atlīdzību skaits aug ar katru gadu,” saka BALTA personu produktu vadītāja un risku parakstītāja Ludmila Ščegoļeva.

Pērn atlīdzībās par ērču izraisītām slimībām BALTA izmaksājusi vairāk nekā 45 000 eiro, un šīm izmaksām ir tendence katru gadu palielināties par vismaz 5000 eiro. Arī saslimstība kopumā īpaši nemazinās – vienu gadu tā var būt nedaudz mazāka, nākamajā atkal pieaugt. Apdrošinātājs nemainīgi katru gadu izmaksā ap 100 atlīdzību par Laimas slimības gadījumiem ērču aktīvajā periodā – no maija līdz septembrim. Tomēr piesardzība jāsaglabā visu gadu: kā liecina BALTA un Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati, pirmie ērču encefalīta un Laimas slimības gadījumi šogad reģistrēti jau janvārī un februārī.

Ērces ir aktīvas visā pasaulē!

Latvijā mīt vairāki tūkstoši ērču sugu, no tām cilvēkam bīstamas ir trīs – suņa ērce, taigas ērce un ornamentētā pļavērce, kas pārnēsā dažādu slimību ierosinātājus. Izplatītākās saslimšanas ir ērču encefalīts un Laimas slimība jeb laimborelioze. Taču par ērcēm nevajadzētu aizmirst arī ceļotājiem, kuri kā galamērķi izvēlas tālākus maršrutus ārpus Latvijas. Sākoties aktīvajai ceļošanas sezonai, BALTA atgādina: ērces sastopamas ne tikai Latvijas mežos, bet gandrīz visur pasaulē – tās ir ļoti izplatītas Amerikas kontinentā, Eiropas valstīs (piemēram, Grieķijā, Itālijā, Spānijā, Portugālē utt.), kā arī lielā daļā Āzijas teritorijas, tāpēc par piesardzību un atbilstošu apdrošināšanu jāatceras, arī dodoties ceļojumā. Turklāt citos kontinentos sastopamās ērces pārnes arī tādus vīrusus, infekcijas un parazītus, uz kuriem Latvijā netestē, tāpēc pret savu veselību jāizturas ar divkāršu piesardzību.

Jo aktīvāks cilvēks, jo lielāki riski

Kā liecina SPKC dati par 2020. gadu, sievietes ar ērču pārnēsātajām slimībām kopumā inficējas biežāk nekā vīrieši, toties vīrieši biežāk saslimst ar ērču encefalītu. Visbiežāk saslimst cilvēki 30–49 gadu vecumā (33%) – tie ir fiziski aktīvi cilvēki, kas brīvdienās labprāt dodas dabā un nododas aktīvajai atpūtai. Bērni līdz 17 gadu vecumam slimo retāk – tikai katrs desmitais no visiem saslimušajiem ir nepilngadīgs.

“Ērču encefalīts ir viena no aktuālākajām centrālās nervu sistēmas infekciju slimībām Eiropā, taču to vai vismaz smagas šīs slimības sekas var novērst, savlaicīgi vakcinējoties. SPKC ik gadu publicē tā saukto endēmisko teritoriju sarakstu, kur ir vislielākais vidējais ērču encefalīta gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju. Bērniem no 1 līdz 18 gadu vecumam, kuru deklarētā dzīvesvieta atrodas endēmiskajās teritorijās, valsts nodrošina bezmaksas vakcināciju pret ērču encefalītu. Tomēr vakcīna nepasargā no visām ērču izraisītām saslimšanām, tāpēc, dodoties dabā, jābūt vērīgiem un jāveic piesardzības pasākumi, lai izvairītos no ērces piesūkšanās. Jebkurā gadījumā, arī saslimstot ar ērču izraisītajām slimībām, pret kurām vakcīnas nav, piemēram, Laimas slimību, apdrošināšana palīdzēs segt ārstēšanās izdevumus,” atgādina L. Ščegoļeva.

Kā norāda apdrošināšanas eksperte, cilvēki arvien biežāk izvēlas šo risku iekļaut savās nelaimes gadījumu apdrošināšanas polisēs, kur atlīdzību summas svārstās no 200 līdz 700 eiro par gadījumu.

Lai izvairītos no ērces piesūkšanās, BALTA aicina ievērot piesardzības pasākumus, dodoties brīvā dabā:

 • nodrošinies, lai kukaiņi nevarētu pakļūt zem apģērba – ieteicamas ir bikses, kuru galiem pārvilktas pāri zeķes, aprocēm un apkaklei jābūt cieši pieguļošām, krekls jāliek biksēs;
 • valkā gaiša un slīdīga auduma drēbes – uz tām ērces ir labi saskatāmas, tādējādi samazinās iespēja, ka tās pieķersies drēbēm un tālāk nokļūs uz ķermeņa;
 • pastaigas laikā ik pa brīdim aplūko apģērbu, lai laikus notrauktu pamanīto ērci. Tāpat arī pēc pastaigas mājās ieteicams pārbaudīt, vai uz ķermeņa nav ērču;
 • svarīgi pārbaudīt arī mājdzīvniekus, vai to kažokā nav ieķērusies vai jau piesūkusies ērce;
 • izmanto arī kukaiņu atbaidīšanas līdzekļus;
 • ja ērce tomēr piesūkusies, tā uzmanīgi jānoņem – ly/2pGxYgR;
 • vakcīna pret ērču encefalītu var pasargāt no smagas saslimšanas ar ilgstošām sekām.

Par apdrošināšanas sabiedrību BALTA

Saskaņā ar BALTA veikto aprēķinu, kas balstīts uz FKTK datiem, BALTA ir nedzīvības apdrošināšanas tirgus līderis Latvijā. 2020. gadā uzņēmuma parakstīto prēmiju apjoms bija 107,3 miljoni eiro. Latvijas iedzīvotāji 18 gadus novērtējuši BALTA kā godīgāko apdrošinātāju, liecina LETA un SKDS veiktā aptauja. BALTA ietilpst PZU grupā, kas ir viens no līderiem Centrālās un Austrumeiropas apdrošināšanas tirgū. PZU ir uzņēmums ar 200 gadus ilgu pieredzi apdrošināšanā un lepojas ar vairāk nekā 22 miljonu klientu uzticību piecās valstīs. 2020. gadā PZU grupas parakstīto prēmiju apjoms sasniedza 5,33 miljardus eiro. Plašāka informācija internetā www.balta.lv un www.pzu.pl/relacje-inwestorskie.

 

Papildu informācija:

 

Līna Barkovska

AAS BALTA

komunikācijas vadītāja

Tel. +371 26 40 10 41

E-pasts: lina.barkovska@balta.lv

 

Ligita Mieze

Deep White

projektu vadītāja

Tel. +371 27 88 55 02

E-pasts: ligita@deepwhite.lv

Atpakaļ

Sazinies ar mums

Klientu apkalpošanas vietas un sadarbības autoservisi

Nepieciešama palīdzība vai atbilde uz jautājumu?Mūsu speciālisti palīdzēs un sniegs atbildi pēc iespējas ātrāk - ne vēlāk kā 2 darba dienu laikā. Informācija par citiem saziņas veidiem un atsauksmju apstrādi atrodama šeit.

Datnes izmērs nedrīkst pārsniegt 10 MB.
Atļautie datņu veidi: gif jpg jpeg png txt rtf html pdf doc docx odt xls xlsx ods zip csv htm edoc.

Nepieciešama palīdzība vai atbilde uz jautājumu?Mūsu speciālisti palīdzēs un sniegs atbildi pēc iespējas ātrāk - ne vēlāk kā 2 darba dienu laikā. Informācija par citiem saziņas veidiem un atsauksmju apstrādi atrodama šeit.

 • Karte Saraksts

  Sazinies ar mums izmantojot WhatsApp, darba dienās no 8:00 – 18:00.

  Spied šeit vai pievieno tālruņa numuru +371 275 222 75 saviem kontaktiem.

  Ja noticis negadījums, izsauc palīdzību uz ceļa spiežot šeit.
  Palīdzību uz ceļa vēl joprojām varēsi pieteikt arī zvanot 675 333 75

  *Pārliecinies, ka Tavā auto apdrošināšanas polisē ir iekļauts risks “Palīdzība uz ceļa”.