Par mājokļa siltumefektivitāti un ergonomiku jādomā laikus

14.02.2014

Saskaņā ar sinoptiķu prognozēm šīs ziemas aukstākais periods ir beidzies, taču, lai pilnvērtīgi parūpētos par drošu un siltu mājokli arī citās sezonās, svarīgi padomāt par dažādiem siltumefektivitātes pasākumiem. Ikvienā mājoklī ir nepieciešams pareizi iebūvēt apkures ierīces un to kvalitatīvi nosiltināt. Kā rāda Latvijā lielākās apdrošināšanas sabiedrības BALTA (RSA Grupa) īpašumu atlīdzību pārvaldes eksperta Aivara Zeiļas profesionālā pieredze, pareizi rūpējoties par siltumefektivitāti, izdevumi par apkuri var samazināties līdz pat 35%, kā arī izteikti samazinās negadījumu iespējamība.

„Lai nodrošinātu komfortablu temperatūru mājoklī, ir nepieciešami divi priekšnoteikumi – efektīva un droša apkures ierīce, kā arī pareizi nosiltināts mājoklis. Lai samazinātu ierīces pārkurināšanas risku un siltuma koncentrēšanos apkures ierīces tuvumā, jānodrošina apkures ierīces jaudas atbilstība apsildāmās telpas platībai. Tas ir pamatu pamats - ikvienā mājoklī nepieciešams apkures ierīces izbūvēt atbilstoši apkurināmai platībai, kā arī apdzīvojamā ēka ir pareizi un kvalitatīvi jānosiltina, tajā jāiebūvē kvalitatīvi logi un ventilācijas sistēma,” norāda BALTA īpašumu atlīdzību pārvaldes eksperts Aivars Zeiļa.
Diemžēl BALTA pieredze liecina, ka nereti mājokļos notiek nelaimes gadījumi, kas radušies apkures sistēmu pārkaršanas, sadegšanas vai neatbilstošas jaudas dēļ. Kā vienu no biežākajiem ugunsgrēku iemesliem Aivars Zeiļa min krāšņu pārkurināšanu. „Ja tiek izmantotas elektroinstalācijas sistēmai neatbilstošas elektroierīces, uzkarst elektriskie vadi, kas var izsaukt degtspējīgo konstrukciju aizdegšanos,” norāda eksperts.

Ierīkojot papildu apkures ierīci (parasti tās ir čuguna vai tērauda ilgdedzes krāsniņas vai elektriskās apkures ierīces), ir jāievēro būtiski noteikumi:
• nekādā gadījumā nedrīkst viena dūmeņa dūmvadam pieslēgt divas vai vairākas apkures ierīces, jo tas palielina dūmeņa pārkaršanas risku un paātrina tā nolietošanos;
• ja apkures ierīces siltumnesējs ir šķidrums, būtiski ir nosiltināt siltumnesēja caurules, spiedkatlus, kas atrodas bēniņos vai pagrabos, - tas arī palīdzēs izvairīties no liekiem siltuma zudumiem un apkures cauruļvadu aizsalšanas;
• pirms elektrisko apkures ierīču izmantošanas obligāti ir jāuzaicina sertificēts elektriķis, kurš nomērīs elektroapgādes sistēmas pretestību un noteiks, vai drošinātāji un elektriskie vadi atbilst izvēlētās elektroierīces jaudai.
Aivars Zeiļa atgādina arī par mājokļa ergonomiku. „Mūsdienās ir moderni un lietderīgi ievērot arī mājokļa ergonomikas principus. Tas nozīmē, ka apkures ierīcēm ir jābūt izvietotām ērti pieejamās telpās, to lietošanai jābūt maksimāli vienkāršai. Šim priekšnoteikumam ideāli atbilst automātiskās gāzes apkures ierīces,” iesaka A. Zeiļa. 

Ir skaidrs, ka visu šo priekšnoteikumu ievērošana prasa diezgan lielus ieguldījumus, tāpēc mājokļa energoefektivitātes uzlabošanas pasākumi ir jāsāk no vienkāršākajiem - logu, durvju remonta vai nomaiņas. Savukārt daudzdzīvokļu ēku gala dzīvokļos būtu nepieciešama arī gala ārsienas siltināšana no iekšpuses. Protams, vislabāk ir daudzdzīvokļu ēku siltināt kompleksi no ārpuses, kas nodrošina mazākas apkures izmaksas, kā arī drošāku un pilnvērtīgāku siltumefektivitātes uzturēšanu mājoklī.
Nepareiza īpašumu apsaimniekošana var novest pie nelaimes, jo, kā rāda BALTA statistika, kad mājoklim ir vāja siltumefektivitāte un telpas netiek pienācīgi apkurinātas, ziemā nereti jāsaskaras ar cauruļvadu aizsalšanu un plīšanu. 2013.gadā BALTA ir veikusi atlīdzību izmaksas 500 000 EUR apmērā tikai par plīsušu vai aizsalušu cauruļvadu radītajiem bojājumiem vien. „Varam vien lūgt saimniekus ar atbildību izturēties pret savu īpašumu un labāk kārtīgi parūpēties par mājokļa siltumefektivitāti un arī regulāru apsildīšanu īpaši aukstajos periodos,” saka BALTA īpašumu atlīdzību pārvaldes eksperts Aivars Zeiļa.

Par apdrošinātāju BALTA

Saskaņā ar BALTA veikto aprēķinu, kas balstīts uz FKTK, Lietuvas Apdrošināšanas uzraudzības komisijas, Igaunijas statistikas departamenta un apdrošinātāju gada pārskatu datiem, BALTA ir nedzīvības apdrošināšanas tirgus līderis Latvijā.
Socioloģiskajās aptaujās iedzīvotāji 11 gadus novērtējuši BALTA kā godīgāko apdrošinātāju, liecina LETA un SKDS veiktā aptauja.
BALTA ietilpst „RSA Insurance Group”, kas ir viena no pasaulē vadošajām starptautiskajām apdrošināšanas grupām ar 300 gadu pieredzi. Tā ir nozares līderis Lielbritānijā, Skandināvijā, Kanādā, Īrijā, Āzijā, Latīņamerikā, kā arī Centrāleiropā un Austrumeiropā, kopumā piedāvājot apdrošināšanu gandrīz 140 valstīs. Grupas uzņēmumos strādā vairāk nekā 23 tūkstoši darbinieku. 2012.gadā tā apdrošināšanas prēmijās parakstīja 8,4 miljardu mārciņu. Plašāka informācija internetā http://www.rsagroup.com.

Papildu informācija:
Anita Irbīte
BALTA komunikācijas speciāliste
Tel.: 2 6372678
E-pasts: anita.irbite@balta.lv

Inga Bite
„P.R.A.E. Sabiedriskās attiecības”
Tel.: 2 8626761
E-pasts: inga.bite@prae.lv

Atpakaļ

Sazinies ar mums

Klientu apkalpošanas vietas un sadarbības autoservisi

Nepieciešama palīdzība vai atbilde uz jautājumu?Mūsu speciālisti palīdzēs un sniegs atbildi pēc iespējas ātrāk - ne vēlāk kā 2 darba dienu laikā. Informācija par citiem saziņas veidiem un atsauksmju apstrādi atrodama šeit.

Datnes izmērs nedrīkst pārsniegt 10 MB.
Atļautie datņu veidi: gif jpg jpeg png txt rtf html pdf doc docx odt xls xlsx ods zip csv htm edoc.

Nepieciešama palīdzība vai atbilde uz jautājumu?Mūsu speciālisti palīdzēs un sniegs atbildi pēc iespējas ātrāk - ne vēlāk kā 2 darba dienu laikā. Informācija par citiem saziņas veidiem un atsauksmju apstrādi atrodama šeit.

 • Karte Saraksts

  Sazinies ar mums izmantojot WhatsApp, darba dienās no 8:00 – 18:00.

  Spied šeit vai pievieno tālruņa numuru +371 275 222 75 saviem kontaktiem.

  Plašsaziņas līdzekļu pārstāvjus aicinām sazināties ar BALTA komunikācijas vadītāju:

  Līna Lisnere
  E-pasts: lina.lisnere@balta.lv