Vispārējās civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas biežākais risks – kaimiņu appludināšana

30.10.2015

Atskatoties uz fizisko personu Vispārējās civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas (VCTA) pieteikumiem pēdējos desmit gados, Latvijā lielākā apdrošināšanas sabiedrība BALTA (PZU grupa) ir secinājusi, ka nemainīgi biežākais risks civiltiesiskajā apdrošināšanā ir kaimiņu appludināšana, sasniedzot 71% no visiem VCTA apdrošināšanas atlīdzību pieteikumiem. Apdrošināšanas kompānija BALTA ir sagatavojusi praktiskus ieteikumus, kā pasargāt sevi no neplānotiem izdevumiem dažādās ikdienas situācijās.

Ja esi dzīvokļa īpašnieks

No situācijas, kad kaimiņš appludina tavu dzīvokli, sevi var pasargāt, apdrošinot savu īpašumu, bet ko tu vari izdarīt, lai nenodarītu nelaimi kaimiņu dzīvoklim? Dodoties prom no mājām uz ilgāku laiku, lūko, lai visi ūdens krāni tiktu aizvērti, pārbaudi, vai nav radusies kaut neliela noplūde: pieredze rāda, ka visbiežāk noplūde ir tieši lokanajos pievados, kā arī nav ieteicams atstāt darbojošos veļasmašīnu. Ja tavs mājoklis ir aprīkots ar ūdens sildītāju (boileri), uzmani, vai tam nav sākusies noplūde, jo pat šķietami maza bojājuma rezultātā var tikt appludināts gan tavs dzīvoklis, gan kaimiņa mītne, tādējādi radot lielus zaudējumus. Lielākā izmaksātā atlīdzība par dzīvokļa appludināšanu sasniegusi pat 21 000 eiro. Atlīdzības pieteikumi arī liecina, ka, neuzmanīgi veicot remonta darbus, reizēm tiek nodarīts kaitējums kaimiņa dzīvoklim, piemēram, liekot grīdu, tiek izurbts caurums kaimiņa griestos.

Ja tev ir privātmāja vai dārzs

Ja esi privātmājas īpašnieks, vari mierīgi uzelpot, jo kaimiņus appludināt nebūs iespējams, taču saņemto atlīdzību pieteikumu gadījumi vēsta, ka privātmāju īpašnieki visbiežāk nodara kaitējumu citām personām vai to mantai: piemēram, pļaujot zāli, ar pļāvēja asmeni tiek aizmests akmens, kurš izsit netālu stāvošai automašīnai logu, un ir pat bijuši gadījumi, kad lidojošs akmens izsit sabiedriskā transporta stiklus. Pavasarī, zāģējot koku zarus, kāds no tevis nozāģētajiem zariem var krist un sabojāt kaimiņa īpašumu. Savukārt ziemā krītošs sniegs un lāstekas no tavas mājas jumta var traumēt gājējus, tādēļ ziemas laikā ir regulāri jātīra mājas jumts, bet, ja jumtu nav iespējams notīrīt, tad bīstamajā zonā ir jānovieto aizsargbarjeras. Ja pie tavas mājas ir ietve, tad lūko, lai tā nav apledojusi, jo privātmāju īpašnieku pienākums ir rūpēties par ietvēm, kuras pieguļ pie to īpašuma teritorijas.

Ja tev ir bērni

Bērni nereti neapzinās lietu vērtību, tādēļ sabojāts iPhone, automašīna, dators vai saķēpāta skolas siena vecāku maciņos var iegriezt pamatīgus robus. Pēdējo desmit gadu laikā, aplūkojot saņemtos pieteikumus par bērnu nodarītajiem bojājumiem, redzams, ka visbiežāk tiek saņemti pieteikumi par bojājumiem citas personas mantai, piemēram, ar akmeni saskrāpēta automašīna, apliets dators, sasists telefons, vai bērns, braucot ar riteni, sabojā trešās personas automašīnu. Lai izvairītos no šādiem gadījumiem, vecākiem, protams, ir jāpieskata savi bērni, kā arī jāieaudzina pietāte pret citu cilvēku īpašumu. Diemžēl ne vienmēr ir iespēja visu redzēt un dzirdēt, tādēļ visdrošākais veids, kā sevi pasargāt, ir apdrošināšana. Jāatzīmē, ka apdrošināšanas kompānijas BALTA civiltiesiskās apdrošināšanas polisē bez papildu piemaksas ir iekļauti arī tavi nepilngadīgie bērni un neprecētie bērni, kas nav vecāki par 24 gadiem un ir pilna laika augstskolu studenti.

 Ja tev ir mājdzīvnieks

Pēdējo desmit gadu statistika liecina, ka visbiežāk suņi sabojā citu cilvēku automašīnas, piemēram, uzlecot tai virsū.  VCTA apdrošināšana segs arī zaudējumus gadījumā, ja tavs suns sabojās apģērbu svešam cilvēkam, atlīdzība pienākas arī gadījumā, ja dzīvnieks ir nodarījis kaitējumu citam dzīvniekam vai cilvēkam, piemēram, pastniekam. Gadījumos, ja dzīvnieks ir izskrējis uz ceļa un tādējādi izraisījis ceļu satiksmes negadījumu, dzīvnieka īpašnieka pienākums ir atlīdzināt zaudējumus trešajām personām, kurām ir radušies zaudējumi, tādēļ vienmēr pārliecinies, vai dzīvniekam nav iespēju tikt laukā no sētas vai mājokļa bez tavas ziņas. Gadījumos, ja dzīvnieka saimniekam ir civiltiesiskā apdrošināšana, tad apdrošināta ir arī viņa kā dzīvnieka īpašnieka atbildība, tādējādi apdrošināšanas kompānija sedz arī zaudējumus, kurus viņa dzīvnieks var nodarīt. Bet, lai izvairītos no šādām situācijām, iesakām mājdzīvniekus neatstāt bez uzraudzības, kā arī publiskās vietās tos turēt pavadā.

Ja tu esi gājējs

Atlīdzību pieteikumos ir saņemti gadījumi, kad gājēji ir nodarījuši bojājumus cita cilvēka automašīnai, piemēram, neatļautā vietā šķērsojot ceļu, tiek izraisīts satiksmes negadījums, tādējādi nodarot miesas bojājumus gan sev, gan trešās personas mantai. Lai izvairītos gan no neparedzētiem izdevumiem, gan no traumām, gājējiem diennakts tumšajā laikā ir jānēsā apģērbs ar gaismu atstarojošiem elementiem, kā arī vienmēr ir jāievēro ceļu satiksmes noteikumi. Ņemot vērā mūsdienu ikdienu un viedtālruņu nepieciešamību tajā, aizvien biežāk var redzēt gājējus, kuri ikdienā, ejot pa ielu, ir tik ļoti iedziļinājušies savas viedierīces saturā, ka nemaz nemana, vai uz ietves nav kāds šķērslis.

Ja tu esi velosipēdists

Ja ikdienā pārvietojies ar velosipēdu, lai izvairītos no sadursmes ar gājējiem vai automašīnām, iespēju robežās izmanto veloceliņus, bet situācijās, kad tas nav iespējams, lūko, lai nenodari bojājumus citiem vai citu mantai. Nereti velosipēdisti sabojā automašīnas, ar pedāli noskrāpējot automašīnu sānus, kad cenšas tikt tām garām sastrēgumstundās. Pārvietojoties ar velosipēdu pa gājēju ceļiem, noteikti vajadzētu izvēlēties atbilstošu braukšanas ātrumu, lai nepieciešamības gadījumā varētu pietiekami ātri apstāties.

Par apdrošinātāju BALTA

Saskaņā ar BALTA veikto aprēķinu, kas balstīts uz FKTK, Lietuvas Apdrošināšanas uzraudzības komisijas, Igaunijas statistikas departamenta un apdrošinātāju gada pārskatu datiem, BALTA ir nedzīvības apdrošināšanas tirgus līderis Latvijā.
Iedzīvotāju aptaujās iedzīvotāji 12 gadus novērtējuši BALTA kā godīgāko apdrošinātāju, liecina LETA un SKDS veiktā aptauja.
BALTA ietilpst PZU GRUPĀ, kas ir viens no līderiem Centrālās un Austrumeiropas apdrošināšanas tirgū. PZU ir uzņēmums ar 200 gadus ilgu pieredzi apdrošināšanā un Polijā lepojas ar vairāk nekā 16 miljonu klientu uzticību. 2013.gadā PZU GRUPA apdrošināšanas prēmijās parakstīja 3,98 miljardus eiro. Plašāka informācija internetā http://www.pzu.pl/relacje-inwestorskie.

Papildu informācija:

Anita Irbīte
BALTA korporatīvās komunikācijas vadītāja
Tel.: +371 26 456 444
E-pasts: anita.irbite@balta.lv

Arita Krūze
„P.R.A.E. Sabiedriskās attiecības”
Tel.:+371 28 337 073
E-pasts: arita.kruze@prae.lv

Atpakaļ

Sazinies ar mums

Klientu apkalpošanas vietas un sadarbības autoservisi

Nepieciešama palīdzība vai atbilde uz jautājumu? Mūsu speciālisti palīdzēs un sniegs atbildi pēc iespējas ātrāk. Informācija par citiem saziņas veidiem un atsauksmju apstrādi atrodama šeit.

Datnes izmērs nedrīkst pārsniegt 10 MB.
Atļautie datņu veidi: gif jpg jpeg png txt rtf html pdf doc docx odt xls xlsx ods zip csv htm edoc.

Nepieciešama palīdzība vai atbilde uz jautājumu?Mūsu speciālisti palīdzēs un sniegs atbildi pēc iespējas ātrāk - ne vēlāk kā 2 darba dienu laikā. Informācija par citiem saziņas veidiem un atsauksmju apstrādi atrodama šeit.

 • Karte Saraksts

  Sazinies ar mums izmantojot WhatsApp, darba dienās no 8:00 – 18:00.

  Spied šeit vai pievieno tālruņa numuru +371 275 222 75 saviem kontaktiem.

  Ja noticis negadījums, izsauc palīdzību uz ceļa spiežot šeit.
  Palīdzību uz ceļa vēl joprojām varēsi pieteikt arī zvanot 675 333 75

  *Pārliecinies, ka Tavā auto apdrošināšanas polisē ir iekļauts risks “Palīdzība uz ceļa”.