BALTA: 40% gadījumu no apdegumiem un applaucējumiem cieš zīdaiņi un pirmsskolas vecuma bērni

29.11.2016

Apdrošināšanas sabiedrība BALTA (PZU grupa) atlīdzību pieteikumu dati liecina – visbiežāk apdegumus un applaucējumus, no galda nogāžot verdoša dzēriena krūzi vai pieskaroties karstam gludeklim, bērni gūst mājās, turklāt 40% gadījumu cietušie ir jaunākie ģimenes locekļi – zīdaiņi un pirmsskolas vecuma bērni.

 

„Bieži domājam, ka bērni dažādu traumu riskam visvairāk ir paļauti bērnudārzā, skolā vai pagalmā, bet mājas ir tā vieta, kur varam justies pārliecināti, ka bērnam briesmas nedraud. Diemžēl šis uzskats ir maldīgs, un to apstiprina arī statistika – 50% gadījumu traumas bērni gūst tieši mājās. Vēl vairāk – lielākoties šie negadījumi ir saistīti ar parastām ikdienas situācijām, kurās vecāki nav aizdomājušies par visiem ar bērnu drošību saistītajiem riskiem, piemēram, pārāk tuvu galda malai novietojot karstu tējas vai kafijas krūzi,” situāciju komentē Sandra Pietkēviča, BALTA Personu produktu un risku parakstīšanas pārvaldes vadītāja, norādot, ka tieši applaucējumi un apdegumi ir viens no biežākajiem traumu cēloņiem zīdaiņiem un pirmsskolas vecuma bērniem.

 

Šo apgalvojumu apliecina arī Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati – pērn Latvijā reģistrēti 333 negadījumi, kas saistīti ar applaucējumiem vai apdegumiem, un vairāk nekā 30% negadījumu cietušie ir bijuši bērni vecumā līdz četriem gadiem. Jānorāda, ka lūzumi (pērn – 110 gadījumi), applaucējumi un apdegumi (pērn – 102) ir visbiežāk reģistrētās traumas bērniem vecumā līdz četriem gadiem, liecina SPKC informācija.

 

„Esam novērojuši, ka atlīdzību pieteikumu skaitam, kas saistīts ar bērnu applaucējumiem un apdegumiem, ir tendence pieaugt, turklāt visbiežāk – 40% gadījumu, par kuriem tiek pieteiktas apdrošināšanas atlīdzības, – cietušie ir zīdaiņi un bērni līdz trīs gadu vecumam,” skaidro S. Pietkēviča, norādot, ka applaucējumus un apdegumus kā vienu no galvenajiem riskiem bērnu drošībai norāda arī paši vecāki (60%), - tā liecina oktobrī veiktā BALTA sociālā aptauja. Apkopojot apdrošināšanas sabiedrības BALTA saņemtos pieteikumus, var secināt, ka pirmsskolas vecuma bērni visbiežāk no applaucējumiem un apdegumiem cieš, nejauši izgāžot uz galda noliktu verdošas kafijas vai tējas krūzi, pieskaroties karstai plītij, tējkannai, gludeklim vai apdedzinoties pie iekurta kamīna. Bet pusaudžiem līdz 18 gadu vecumam raksturīgāki ķīmiski apdegumi, piemēram, uzspridzinot izsmidzināmu aerosolu, kā arī nelaimes gadījumi, gatavojot ēdienu vai pieskaroties uzkarsušam motocikla izpūtējam.

 

„Bērnu applaucēšanās un apdedzināšanās ir milzīga problēma, ko vairāk vai mazāk ir pieredzējis jebkurš vecāks. Bērna āda ir ļoti jutīga un krasi reaģē pat uz 50 grādu temperatūru, tāpēc māmiņas karstā kafijas krūze bērnam var būt pat ļoti bīstama. Visvairāk nelaimes gadījumiem tiek pakļauti zīdaiņi un bērni līdz trīs gadu vecumam, jo šajā vecumā bērni ir ļoti aktīvi – nupat sākuši staigāt uz savām kājām, bet diemžēl vēl neapzinās, kuras lietas ir bīstamas un kuras ne. Lai bērnus pasargātu no nepatīkamām traumām, vecākiem svarīgi vienmēr novērtēt vietu, kur bērns atradīsies, un visas lietas, kas bērnam varētu radīt traumas, ir jāpārvieto pietiekami augstu, lai bērns tās nevarētu aizsniegt," norāda ārste Irēna Putniņa.

 

Lai bērnus pasargātu no apdegumiem, S. Pietkēviča atgādina, ka karstas kafijas un tējas krūzes vienmēr jānovieto tuvāk galda vidum, lai bērns to karsto saturu nejauši neuzgāztu sev virsū. Pavisam vienkārši realizējams ieteikums ir izmantot krūzes ar vāciņiem, jo, apgāžoties šāda veida krūzēm, applaucējuma vieta būtu daudz mazāka. Arī jebkuru karstu priekšmetu – uzkarsušas tējkannas, katlus, pannas, gludekļus un matu veidošanas rīkus – ieteicams novietot pēc iespējas augstāk, lai izvairītos no iespējas, ka bērns tam nejauši pieskaras.

 

 

 

Par apdrošinātāju BALTA

Saskaņā ar BALTA veikto aprēķinu, kas balstīts uz FKTK, Lietuvas Apdrošināšanas uzraudzības komisijas, Igaunijas statistikas departamenta un apdrošinātāju gada pārskatu datiem, BALTA ir nedzīvības apdrošināšanas tirgus līderis Latvijā. Iedzīvotāju aptaujās iedzīvotāji 13 gadus novērtējuši BALTA kā godīgāko apdrošinātāju, liecina LETA un SKDS veiktā aptauja. BALTA ietilpst PZU GRUPĀ, kas ir viens no līderiem Centrālās un Austrumeiropas apdrošināšanas tirgū. PZU ir uzņēmums ar 200 gadus ilgu pieredzi apdrošināšanā un Polijā lepojas ar vairāk nekā 16 miljonu klientu uzticību. 2014.gadā PZU GRUPA apdrošināšanas prēmijās parakstīja 3,95 miljardus eiro. Plašāka informācija internetā http://www.pzu.pl/relacje-inwestorskie.

 

Papildu informācija:

 

 

Juta Šteinerte

BALTA Korporatīvās komunikācijas vadītāja

Tel.: +371 26 456 444

E-pasts: juta.steinerte@balta.lv

 

Arita Krūze

„P.R.A.E. Sabiedriskās attiecības” projektu vadītāja

Tel.:+371 28 337 073

E-pasts: arita.kruze@prae.lv

Atpakaļ

Sazinies ar mums

Klientu apkalpošanas vietas un sadarbības autoservisi

Nepieciešama palīdzība vai atbilde uz jautājumu?Mūsu speciālisti palīdzēs un sniegs atbildi pēc iespējas ātrāk - ne vēlāk kā 2 darba dienu laikā. Informācija par citiem saziņas veidiem un atsauksmju apstrādi atrodama šeit.

Datnes izmērs nedrīkst pārsniegt 10 MB.
Atļautie datņu veidi: gif jpg jpeg png txt rtf html pdf doc docx odt xls xlsx ods zip csv htm edoc.

Nepieciešama palīdzība vai atbilde uz jautājumu?Mūsu speciālisti palīdzēs un sniegs atbildi pēc iespējas ātrāk - ne vēlāk kā 2 darba dienu laikā. Informācija par citiem saziņas veidiem un atsauksmju apstrādi atrodama šeit.

 • Karte Saraksts

  Sazinies ar mums izmantojot WhatsApp, darba dienās no 8:00 – 18:00.

  Spied šeit vai pievieno tālruņa numuru +371 275 222 75 saviem kontaktiem.

  Plašsaziņas līdzekļu pārstāvjus aicinām sazināties ar BALTA komunikācijas vadītāju:

  Līna Lisnere
  E-pasts: lina.lisnere@balta.lv