BALTA: par grāmatvežu kļūdām izmaksāto atlīdzību apjoms pērn pieaudzis gandrīz sešas reizes

09.05.2018

Pagājis jau gandrīz gads, kopš spēkā stājušies grozījumi likumā „Par grāmatvedību”, kas nosaka ārpakalpojumu grāmatvežu obligāto profesionālās civiltiesiskās atbildības apdrošināšanu (PCTA). Kā liecina apdrošināšanas sabiedrības BALTA (PZU grupa) rīcībā esošie dati, jaunie noteikumi atspoguļojušies arī straujā izmaksāto atlīdzību apjoma kāpumā – 2017. gadā, salīdzinot ar gadu iepriekš, ārpakalpojumu grāmatvežu PCTA atlīdzībās izmaksāts teju sešreiz vairāk. Vidēji grāmatveža kļūda pērn izmaksājusi gandrīz pusotru tūkstoti eiro.

„To, ka jaunajiem noteikumiem ir priekšrocības, pasargājot ārpakalpojumu grāmatvežus un to klientus no finansiāliem zaudējumiem, apliecina arī BALTA statistika: salīdzinot ar 2016. gadu, kad ārpakalpojumu grāmatvežu PCTA apdrošināšana vēl nebija obligāta, pērn atlīdzību pieteikumu skaits pieaudzis par 200%. Visbiežāk atlīdzības tiek izmaksātas par Valsts ieņēmumu dienesta (VID) piemērotiem sodiem saistībā ar nodokļu maksājumiem, bet esam kompensējuši uzņēmumiem radītos zaudējumus arī gadījumos, kad nav bijuši ievēroti skaidras naudas lietošanas nosacījumi, par kļūdaini veiktiem apkures aprēķiniem, par deklarācijas novēlotu iesniegšanu, kā arī nesaņemto darba nespējas pabalstu grāmatveža kļūdaini aizpildītas VSAOI atskaites dēļ,” tipiskākos gadījumus komentē Viktorija Antropova, BALTA īpašuma un speciālo produktu un risku parakstīšanas pārvaldes Produktu vadītāja/Risku parakstītāja.

Tirgus piedāvātājā minimālā apdrošināšanas segumā ir iekļauti finansiālie zaudējumi, VID piemērota soda nauda, juridiskie un tiesāšanas izdevumi. Tomēr, kā lēš apdrošināšanas eksperte, 40% no BALTA apdrošinātajiem grāmatvežiem izvēlas iekļaut polisē plašāku risku segumu, tajā skaitā apdrošinot iespējamo nokavējuma naudu, uzticēto dokumentu nozaudēšanu, atrauto peļņu un reputācijas atjaunošanas izdevumus.

Saskaņā ar BALTA datiem puse no visām ārpakalpojumu grāmatvežu PCTA polisēm ir noslēgtas ar minimālo atbildības limitu (maksimālā izmaksājāmā visu atlīdzību kopsumma), ko pieprasa likums, 3 000 eiro apmērā. Tomēr 50% no apdrošinātajiem grāmatvežiem izvēlas polises ar lielāku atbildības limitu. Vidējais atbildības limits ir 12 000 eiro, bet lielākais sasniedz pat vienu miljonu eiro.

„Jo lielāks grāmatvedības ārpakalpojumu sniedzēja apgrozījums un jo vairāk klientu, jo lielāki zaudējumi var rasties. Līdz ar to aicinām speciālistus atbildīgi izvērtēt iespējamos riskus un izvēlēties savam darbības mērogam atbilstošu atbildības limitu, pasargājot sevi un klientu no iespējamiem zaudējumiem,” uzsver V.Antropova.

Saskaņā ar BALTA datiem 2017. gadā vislielākā izmaksātā atlīdzība par ārpakalpojumu grāmatveža kļūdu pārsniedza likumā noteikto minimālo limitu gandrīz divas reizes, sasniedzot 5 552 eiro. Zaudējumi radušies grāmatvedības biroja klientam, kuram VID, veicot tematisko pārbaudi, konstatēja, ka par šī uzņēmuma darbiniekiem tiek nepareizi aprēķināti nodokļi.

Par apdrošinātāju BALTA
Saskaņā ar BALTA veikto aprēķinu, kas balstīts uz FKTK, Lietuvas Apdrošināšanas uzraudzības komisijas, Igaunijas statistikas departamenta un apdrošinātāju gada pārskatu datiem, BALTA ir nedzīvības apdrošināšanas tirgus līderis Latvijā. Latvijas iedzīvotāji 15 gadu laikā novērtējuši BALTA kā godīgāko apdrošinātāju, liecina LETA un SKDS veiktā aptauja. BALTA ietilpst PZU grupā, kas ir viens no līderiem Centrālās un Austrumeiropas apdrošināšanas tirgū. PZU ir uzņēmums ar 200 gadus ilgu pieredzi apdrošināšanā un lepojas ar vairāk nekā 16 miljonu klientu uzticību Polijā. 2017. gada pirmajos trīs ceturkšņos PZU grupas neto peļņa sasniedza 697,7 miljonus eiro. Plašāka informācija internetā http://www.pzu.pl/relacje-inwestorskie.

Papildu informācija:

Līna Lisnere,
BALTA komunikācijas vadītāja
Tel.: +371 26 40 10 41
E-pasts: lina.lisnere@balta.lv

Ieva Balode,
NORDS PORTER NOVELLI
vecākā projektu vadītāja
Tel.: +371 26 15 84 80
E-pasts: ieva.balode@porternovelli.lv

назад

Связаться с нами

Найди центр обслуживания или автосервис
 • КАРТА СПИСОК

  Свяжитесь с нами через WhatsApp в будние дни с 8:00 до 18:00.

  Нажмите здесь или добавьте номер телефона +371 275 222 75 к своим контактам.

  Если случилось дорожное происшествие, вызовите помощь на дороге, нажав здесь.
  Так же помощь на дороге вы по-прежнему можете вызвать, позвонив по телефону 675 333 75.

  *Убедитесь, что в вашем полисе KASKO включен риск «Помощь на дороге».