GPS iekārtu zādzības Latvijā pieaug: aicina lauksaimniekus sargāt vērtīgo tehnikas aprīkojumu

10.08.2018

Latvijas lauksaimniecībai attīstoties, attīstās arī tajā izmantotās tehnoloģijas - daudzas lielās un arī mazākas lauksaimniecības ir aprīkotas ar mūsdienīgu tehniku, tajā skaitā traktoriem, kombainiem, harvesteriem, miglotājiem. Rūpēs par savu īpašumu jābūt uzmanīgiem – kā liecina apdrošināšanas sabiedrības BALTA (PZU grupa) dati, pēdējos gados par nozagtu tehniku ik gadu atlīdzībās izmaksāts ap simts tūkstošiem eiro. Tomēr šogad aktuāla kļuvusi jauna tendence – garnadži arvien biežāk noskata nevis pašu lauksaimniecības tehniku, bet tās aprīkojumā esošās modernās tehnoloģijas, jo īpaši GPS iekārtas.

“Mūsdienīgā lauksaimniecības tehnika tiek aprīkota ar tikpat mūsdienīgām ierīcēm, kas padara to lietošanu ērtāku un palīdz veikt lauku darbus precīzāk. Piemēram, daudziem jaunajiem traktoriem, miglotājiem, kombainiem un citai tehnikai GPS antenas un to vadības bloki ir iekļauti standarta komplektācijā. Tās ir modernas tehnoloģijas, kuru vērtība sniedzas vairākos tūkstošos eiro. Lai lauksaimniekiem tās būtu ērtāk lietot un pārlikt no vienas tehnikas uz otru, GPS iekārtas ir viegli noņemamas un pārvietojamas,” stāsta Armands Lagons, BALTA Īpašuma un speciālo produktu vadītājs, uzsverot, ka tas savukārt diemžēl atvieglo arī garnadžu “darbu”, kuriem šāda aprīkojuma zādzība aizņem vien pāris minūtes.

Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Kriminālizmeklēšanas pārvaldes Noziegumu pret īpašumu apkarošanas nodaļas priekšnieks Māris Priednieks atgādina: “Valsts policija ikdienā turpina aktīvi strādāt un veikt profilaktiskos pasākumus, kā rezultātā šogad uz pusi ir samazinājies traktortehnikas zādzību skaits (2018. gada pirmajos sešos mēnešos astoņas zādzības). Neskatoties uz traktortehnikas zādzību gadījumu samazināšanos, tiek novērota arī cita tendence – pieaug GPS zādzības no traktortehnikas. Šī gada pirmajos sešos mēnešos tika konstatēti deviņi GPS zādzību gadījumi no lauksaimniecības tehnikām, taču 2017. gada šī paša laika posmā reģistrēta viena zādzība. Pārsvarā šīs zādzības tiek veiktas diennakts tumšajā laikā, brīvi piekļūstot vērtīgajām GPS iekārtām no lauksaimnieku neapsargātajām saimniecības teritorijām. Tāpat nereti lauksaimnieki savus traktorus, kas aprīkoti ar GPS iekārtām, atstāj bez uzraudzības uz lauka vai vietās, kur tie netiek pienācīgi pieskatīti, tādējādi garnadzim ir lielākas iespējas tikt klāt vēlamajam.”

Kā norāda A.Lagons, šī gada pirmajos septiņos mēnešos BALTA pieteikts tikpat daudz tehnikas papildaprīkojuma zādzību gadījumu, cik iepriekšējos četros gados kopā. Šogad atlīdzībās par GPS iekārtu zādzībām BALTA lauksaimniekiem izmaksājusi jau 43 tūkstošus eiro.

Zādzību gadījumi konstatēti visos Latvijas reģionos, tomēr lielākā riska zona tradicionāli ir gar Latvijas un Lietuvas pierobežu. Tāpat zagļi uzdarbojušies arī Aizputes, Saldus, Kuldīgas, Dobeles, Bauskas, Jelgavas un Jēkabpils novados.

Lai pasargātu sevi no zaudējumiem, kas var rasties šāda papildaprīkojuma zādzības gadījumā, BALTA un Valsts policija aicina pārliecināties, ka ir ievēroti drošas tehnikas uzglabāšanas priekšnosacījumi:

 • Traktortehnika jāaprīko ar mūsdienīgu signalizāciju;
 • Ārpus darba laika GPS antena un vadības bloks ir jānoņem un jāuzglabā slēgtās, drošās telpās;
 • GPS antenas vēlams aprīkot ar meklēšanas ierīcēm, kas atvieglos to atrašanu zādzības gadījumā;
 • Uzstādot papildaprīkojumu, jāizmanto speciāli drošības uzgriežņi tā fiksēšanai;
 • Kā arī, redzot lauksaimniecību tuvumā aizdomīgas personas vai automašīnas, ziņot par to Valsts policijai.

Par apdrošināšanas sabiedrību BALTA

Saskaņā ar BALTA veikto aprēķinu, kas balstīts uz FKTK, Lietuvas Apdrošināšanas uzraudzības komisijas, Igaunijas statistikas departamenta un apdrošinātāju gada pārskatu datiem, BALTA ir nedzīvības apdrošināšanas tirgus līderis Latvijā. Latvijas iedzīvotāji 15 gadu laikā novērtējuši BALTA kā godīgāko apdrošinātāju, liecina LETA un SKDS veiktā aptauja. BALTA ietilpst PZU grupā, kas ir viens no līderiem Centrālās un Austrumeiropas apdrošināšanas tirgū. PZU ir uzņēmums ar 200 gadus ilgu pieredzi apdrošināšanā un lepojas ar vairāk nekā 16 miljonu klientu uzticību Polijā. 2017. gada pirmajos trīs ceturkšņos PZU grupas neto peļņa sasniedza 697.7 miljonus eiro.  Plašāka informācija internetā http://www.pzu.pl/relacje-inwestorskie.

Papildu informācija:

Līna Lisnere
AAS BALTA
komunikācijas vadītāja
Tel.: +371 26 40 10 41
E-pasts: lina.lisnere@balta.lv

назад

Связаться с нами

Найди центр обслуживания или автосервис
 • КАРТА СПИСОК

  Свяжитесь с нами через WhatsApp в будние дни с 8:00 до 18:00.

  Нажмите здесь или добавьте номер телефона +371 275 222 75 к своим контактам.

  Лина Лиснере
  Руководитель по коммуникации BALTA
  Эл. почта: lina.lisnere@balta.lv