Pārsistas uzacis, izmežģītas potītes un lauztas ribas – rudens tumšais laiks bīstams kā kājāmgājējiem, tā velosipēdistiem

31.10.2018

Rudens sezonas rītos un vakaros,  jo īpaši pēc pārejas uz ziemas laiku, kad vakari ātrāk kļūst tumši, dodoties ikdienas gaitās, papildu uzmanība jāpievērš tam, kur likt soli. Pērn, laika periodā no novembra līdz februārim - apdrošināšanas akciju sabiedrība BALTA (PZU grupa) atlīdzībās par nelaimes gadījumos gūtajām traumām izmaksājusi vairāk nekā 337 000 eiro. Lai gan tumsa daudziem saistās ar tajā uzglūnošām briesmām, piemēram, negodprātīgu cilvēku rīcību, atlīdzību pieteikumu raksturs liecina, ka biežāk negadījumu cēlonis ir pašu neuzmanīgā rīcība. Tumšajā laikā cilvēki nepamana šķēršļus vai potenciāli bīstamas situācijas – stabus un bedres, slapjas lapas vai apledojušu ietvi.

“Rudens sezonai raksturīgas traumas, kas gūtas tumšo, mitro laikapstākļu dēļ. Oktobrī saņemti teju 200 atlīdzības pieteikumi par nelaimes gadījumiem. Cilvēki rītos un vakaros steidzas, lai ātrāk nokļūtu mājās, kā arī paļaujas uz to, ka ierastais maršruts jau zināms. Diemžēl tumšais laiks ir mānīgs, un līdz ar to rudens mēnešos apdrošinātāji bieži sastopas ar situācijām, kad cilvēki traumas guvuši, “saskrienoties” ar dažādiem objektiem, aizķeroties un paklūpot, paslīdot slapjās lapās, dubļos vai uz mitra bruģa,” stāsta Sandra Pietkēviča, BALTA personu produktu un risku parakstīšanas pārvaldes vadītāja, norādot, ka jāuzmanās arī mājas apstākļos – traumas nereti tiek gūtas arī nepietiekami apgaismotās kāpņutelpās vai pagalmos.

Pārsistas uzacis, lūpas un pieres, kājas saišu sastiepumi, ribu lūzumi un citas nepatīkamas diagnozes raksturo biežākās traumas, kas tiek gūtas, tumsā atsitoties pret kāpņu margām, neaizvērtām durvīm, uzkāpjot dažādiem priekšmetiem uz ietves, aizķeroties aiz ietvju apmalēm, nepamanot bedres, akmeņus un citus negludumus uz ielas. 

Pēdējiem gadiem arī raksturīga jauna tendence – bieži vien traumas tiek gūtas, ļaujoties mūsdienu kārdinājumam – iegrimšanai mobilā telefona ekrānā.

“Šajos gadījumos pat nav būtiski, kāds ir ielas apgaismojums. Ja gājēja acis uz ielas ir pievērstas viedtālruņa ekrānam, tad nepamanām ne citus gājējus, ne bedrainu ceļa segumu, ne ceļa zīmju stabus un diemžēl arī ne automašīnas,” brīdina S.Pietkēviča.

Neredzamie cilvēki ielās

“Nopietna problēma, ar kuru saskaramies gadu no gada, ir bezatbildīga attieksme pret atstarotājiem gada tumšajā laikā – gan pret atstarojošiem apģērba elementiem, gan velosipēdu drošības apgaismojumu. Ilūzija “šoferi mani noteikti pamanīs” ievērojami paaugstina ceļu satiksmes negadījumu risku,” atzīst S.Pietkēviča, norādot, ka gājēji, kuri diennakts tumšajā laikā bez atstarotājiem atrodas gan uz ietvēm, gan šķērso braucamo daļu, tajā skaitā arī gājēju pāreju, riskē ne tikai ar savu, bet arī citu cilvēku veselību un drošību, nereti – arī dzīvību.

Šogad siltie laikapstākļi ievērojami pagarinājuši velo sezonu, un ielās joprojām redzami daudzi riteņbraucēji, kuri vēl nav “ieziemojuši” savus velosipēdus. Jārēķinās, ka laiks kļūst aizvien mitrāks, veicinot saslīdēšanas risku, un tumšāks, kas liek vēlreiz kritiski izvērtēt arī sava braucamrīka drošības apgaismojumu. Atbilstošs velo drošības apgaismojums palīdzēs saskatīt ceļa segumu un apvienojumā ar atstarotājiem brīdinās pārējos satiksmes dalībniekus un gājējus par velosipēdista klātbūtni uz ceļa. Turklāt jāatceras, ka sliktos redzamības apstākļos velosipēdistiem – gluži tāpat kā auto vadītājiem - jāsamazina ātrums.

BALTA pieredzē ik rudeni tiek fiksēti vairāki negadījumi, kuros iesaistīts velosipēda vadītājs. Jau šoruden kādam velosipēdistam, ap pusnakti braucot mājās, notikusi sadursme ar garāmgājēju, kā rezultātā velosipēdists guvis sejas traumu. S.Pietkēviča norāda, ka tas ir tipisks piemērs, kad, pārvietojoties tumsā bez atstarotāja, arī nepārkāpjot ceļu satiksmes noteikumus, var tikt izraisīti nepatīkami negadījumi.

Lai samazinātu traumu gūšanas risku diennakts tumšajās stundās, apdrošināšanas sabiedrība BALTA iesaka:

 • Parūpējieties par atbilstošu apgaismojumu ne tikai dzīvokļos un mājās, bet arī pagalmos un kāpņutelpās, kā arī jebkurā citā savā pārziņā esošā īpašumā.
 • Aprīkojiet velosipēdus ar drošības apgaismojumu un izvēlieties pareizu braukšanas ātrumu. Atcerieties, ka velosipēds ir transporta līdzeklis un uz tā vadītāju attiecas visi ceļu satiksmes un drošas braukšanas noteikumi.
 • Tumšajos rudens rītos un vakaros jāatceras arī pašiem būt redzamiem, sevišķi tad, ja pārvietojaties pa slikti apgaismotām ielām – noteikti lietojiet atstarotājus, atstarojošas vestes un apģērbu ar atstarojošiem elementiem un sagādājiet tādus arī saviem četrkājainajiem draugiem.
 • Ja zināt, ka nāksies pārvietoties tumsā, nodrošinieties ar kabatas lukturīti vai izmantojiet viedtālrunī atrodamo lukturīša funkciju!

Par apdrošināšanas sabiedrību BALTA

Saskaņā ar BALTA veikto aprēķinu, kas balstīts uz FKTK datiem, BALTA ir nedzīvības apdrošināšanas tirgus līderis Latvijā. Latvijas iedzīvotāji 15 gadu laikā novērtējuši BALTA kā godīgāko apdrošinātāju, liecina LETA un SKDS veiktā aptauja. BALTA ietilpst PZU grupā, kas ir viens no līderiem Centrālās un Austrumeiropas apdrošināšanas tirgū. PZU ir uzņēmums ar 200 gadus ilgu pieredzi apdrošināšanā un lepojas ar vairāk nekā 16 miljonu klientu uzticību Polijā. 2018. gada pirmajā ceturksnī PZU grupas neto peļņa sasniedza 249.6 miljonus eiro. Plašāka informācija internetā http://www.pzu.pl/relacje-inwestorskie.

Papildu informācija:
Līna Lisnere
AAS BALTA
komunikācijas vadītāja
Tel.: +371 26 40 10 41
E-pasts: lina.lisnere@balta.lv

Nadīna Erdmane
Deep White
projektu vadītāja
Tel.: +371 26 20 16 66
E-pasts: nadina@deepwhite.lv

назад

Связаться с нами

Найди центр обслуживания или автосервис
 • КАРТА СПИСОК

  Свяжитесь с нами через WhatsApp в будние дни с 8:00 до 18:00.

  Нажмите здесь или добавьте номер телефона +371 275 222 75 к своим контактам.

  Лина Лиснере
  Руководитель по коммуникации BALTA
  Эл. почта: lina.lisnere@balta.lv