BALTA: Kamēr ārkārtējās situācijas laikā sarūk auto zādzību skaits, apzagšanas gadījumu skaits pieaudzis par 75%

30.04.2020

Līdz ar pārvietošanās ierobežojumiem ārkārtas situācijas laikā par 40% samazinājies auto zādzību skaits, liecina apdrošināšanas sabiedrības BALTA (PZU grupa) KASKO atlīdzību dati. Taču apdrošinātājs brīdina par citu bīstamu tendenci – ievērojami pieaudzis apzagto auto skaits. Apdrošinātāji prognozē, ka līdz ar apgrūtinātu rezerves daļu piegādi no ārzemēm nišu aizpildīs auto zagļi, biežāk zogot arī auto markas, kas tradicionāli nav bijušas starp zagļu iecienītākajām.

Kā liecina BALTA statistika, šogad no 16. marta līdz 16. aprīlim nozagto auto klāstā ir tikai divi BMW X5 un viens Volvo S80 markas automobilis. Salīdzinājumam pērn šajā pašā laika periodā tika nozagti pieci spēkrati. Taču būtiski – par 75% pieaudzis apzagto automašīnu skaits Latvijā.

“Šī brīža situācija rada pārmaiņas visās jomās, un auto zādzības ir viena no tām. BALTA statistika liecina, ka, pastiprinoties robežu kontrolei, sākotnēji bija vērojams auto zādzību samazinājums, kas ir vienkārši skaidrojams ar to, ka ievērojami samazinājušās kaimiņvalstu zagļu aktivitātes Latvijā. Taču jau šobrīd ir redzams, ka atelpas brīdis ir īss – turpinoties pārvietošanās ierobežojumiem, paredzams, ka zagļu aktivitātes var pieaugt,” stāsta Kristaps Liecinieks, BALTA Transporta produktu un riska parakstīšanas pārvaldes vadītājs.

Tradicionāli visbiežāk zagļus interesē 2007.–2011. gada izlaiduma BMW un AUDI markas automobiļi. Lielākoties automašīnas tiek izjauktas, jo konkrētu modeļu detaļas tirgū ir ļoti pieprasītas, kas arī nosaka zagļu interesi par noteiktām automašīnām. Taču apdrošinātāju novērojumi liecina, ka līdz ar pārvietošanās ierobežojumiem uzmanīgiem jākļūst arī garnadžu vidū mazāk populāru auto marku īpašniekiem.

“Auto apzagšanas gadījumu pieaugums ir saistīts ar pārvietošanās ierobežojumiem ārkārtējās situācijas laikā. Ir samazinājusies vai pat pilnīgi apstājusies auto nogādāšana Latvijā no citām valstīm, lai tās tālāk tiktu izjauktas detaļu iegūšanai. Līdz ar to lietoto rezerves daļu tirgus piedzīvo laikus, kad pieprasījums ir, bet piedāvājuma nav. Brīdī, kad rezerves daļu piegādes no ārzemēm ir apgrūtinātas, pastāv liela iespējamība, ka šo piegāžu radīto pārtraukumu aizpildīs auto zagļi. Latvijas autobraucējam tas var radīt pārsteigumus, jo paralēli tradicionāli zagtajām auto markām kā BMW, Toyota, Volkswagen, Audi un Mercedes-Benz zādzību skaits var palielināties arī attiecībā uz auto markām, kuras tradicionāli nav zagļu iecienītas,” stāsta Kristaps Liecinieks, par ko liecina pieteiktie apzagšanas gadījumi tādiem auto modeļiem kā Renault, Dacia, Citroen, Peugeot, Ford un Skoda.

BALTA papildus KASKO iegādei visiem auto īpašniekiem iesaka automašīnas detaļas marķēt – ar tādām zagļi bieži vien nevēlas riskēt, jo marķētas detaļas pēc auto izjaukšanas ir mazvērtīgas un vieglāk identificējamas otrreizējā tirgū. Tāpat automašīnu būtu ieteicams novietot apsargātā autostāvvietā, pa perimetru noslēgtā teritorijā, garāžā, labi apgaismotās un ar novērošanas kamerām aprīkotās vietās.

“Vienmēr aizslēdziet automašīnu – pat tad, ja tā stāv slēdzamā teritorijā. Neglabājiet automašīnas atslēgas un imobilaizeru atslēgas (čipus) kopā, kā arī neglabājiet automašīnas atslēgas viegli pieejamās vietās, piemēram, priekšnama plauktā pie ārdurvīm, automašīnas salonā vai garāžā,” atgādina K. Liecinieks. Viņš arī uzsver, ka situācijās, kad auto īpašniekam radušās šaubas par to, vai spēkrats ir pietiekami aizsargāts, ieteicams konsultēties ar savu apdrošinātāju.

 

Par apdrošināšanas sabiedrību BALTA

Saskaņā ar BALTA veikto aprēķinu, kas balstīts uz FKTK datiem, BALTA ir nedzīvības apdrošināšanas tirgus līderis Latvijā. 2019. gadā uzņēmuma parakstīto prēmiju apjoms bija 114,3 miljoni eiro. Latvijas iedzīvotāji 16 gadus novērtējuši BALTA kā godīgāko apdrošinātāju, liecina LETA un SKDS veiktā aptauja. BALTA ietilpst PZU grupā, kas ir viens no līderiem Centrālās un Austrumeiropas apdrošināšanas tirgū. PZU ir uzņēmums ar 200 gadus ilgu pieredzi apdrošināšanā un lepojas ar vairāk nekā 22 miljonu klientu uzticību Polijā. 2018. gadā PZU grupas parakstīto prēmiju apjoms sasniedza 5,5 miljardus eiro. Plašāka informācija internetā http://www.pzu.pl/relacje-inwestorskie.

 

Papildu informācija:

Līna Lisnere
AAS BALTA
komunikācijas vadītāja
Tel.: +371 26 40 10 41
E-pasts: lina.lisnere@balta.lv

Nadīna Erdmane
Deep White
projektu vadītāja
Tel.: +371 26 20 16 66
E-pasts: nadina@deepwhite.lv

 

назад

Связаться с нами

Найди центр обслуживания или автосервис
 • КАРТА СПИСОК

  Свяжитесь с нами через WhatsApp в будние дни с 8:00 до 18:00.

  Нажмите здесь или добавьте номер телефона +371 275 222 75 к своим контактам.

  Если случилось дорожное происшествие, вызовите помощь на дороге, нажав здесь.
  Так же помощь на дороге вы по-прежнему можете вызвать, позвонив по телефону 675 333 75.

  *Убедитесь, что в вашем полисе KASKO включен риск «Помощь на дороге».