BALTA bruto parakstīto prēmiju apjoms 2022. gada pirmajos sešos mēnešos sasniedz 70,6 miljonus eiro

05.09.2022

“Līdz šim 2022. gads nedzīvības apdrošināšanas tirgum, līdzīgi kā citām nozarēm, ir bijis izaicinājumiem pilns, nesot nozīmīgas izmaiņas, kur Putina režīma iebrukumam Ukrainā ir gan tieša, gan netieša ietekme. Tiešā ietekme saistīta ar apdrošināšanas darbības pārtraukšanu attiecībā uz sankcionētiem uzņēmumiem, kā arī apdrošināšanas risku darbības ierobežošanu attiecībā uz Krievijas, Baltkrievijas un atsevišķos gadījumos arī Ukrainas teritorijas risku segumiem. Daudz nozīmīgāka ir netiešā ietekme, kas kopā ar citiem faktoriem rezultējusies straujā inflācijā, būtiski ietekmējot apdrošināšanas atlīdzību aspektu un liekot apdrošinātājiem nopietni pievērsties rentabilitātes izaicinājumiem,” stāsta Īans Kenedijs (Iain Kennedy), BALTA valdes priekšsēdētājs.

Kā norāda Ī. Kenedijs, cenu pieaugums ievērojami skāris tādas jomas kā būvniecība, medicīniskās aprūpes pakalpojumi, kā arī auto remonta servisu industrija, attiecīgi ietekmējot īpašuma, veselības, transporta produktu apdrošināšanas un citu produktu veidu atlīdzības.

Pieaugošais atlīdzību līmenis jeb tas, cik lieli ir atlīdzību uzdevumi no klientu iemaksātajām prēmijām, savukārt negatīvi ietekmē apdrošinātāju rentabilitāti. BALTA peļņa 2022. gada sešos mēnešos salīdzinājumā ar to pašu periodu pērn samazinājusies par 27,1%, sasniedzot 3,6 miljonus eiro.

BALTA valdes priekšsēdētājs kā nozares aktualitāti uzsver arī to, ka, investīciju procentu likmēm un ieguldījumu atdevei pieaugot, finanšu iestādēm (t. sk. apdrošinātājiem) uz laiku veidojas īstermiņa pārvērtēšanas zaudējumi. Tas pārsteidzis daļu tirgus spēlētāju gan Latvijā, gan Eiropā un radījis būtiskus izaicinājumus, lai papildinātu pašu kapitāla apjomu, kas nodrošinātu atbilstību maksātspējas normai. “Eiropas Savienības ieviestās maksātspējas normas Solvency II prasības apdrošinātājiem paredz augstākas kapitāla prasības atbilstoši riskiem, kuriem pakļauts apdrošinātājs. BALTA šīm prasībām ir labi sagatavojusies, jo esam veikuši atbildīgu kapitāla pārvaldību un izveidojuši rezerves neparedzētiem gadījumiem, turklāt šo prasību rezultātā arī Latvijas apdrošināšanas nozare kopumā ir stabilāka, nekā tā bija pirms šo normu ieviešanas,” prasību ietekmi uz vietējo tirgu komentē Ī. Kenedijs.

Komentējot aktualitātes galvenajos apdrošināšanas produktu veidos, BALTA valdes priekšsēdētājs uzsver, ka augstās nenoteiktības apstākļos, kas īpaši raksturīgi pēdējiem diviem gadiem, apdrošinātāja prioritārais uzdevums ir pildīt savas saistības pret klientiem un darīt to pēc iespējas visaptveroši, piedāvājot apdrošināšanas produktu segumu, kas vislabāk pasargās klientu no iespējamiem riskiem.

“Ceļojumu apdrošināšanā joprojām ļoti aktuāli ir ar Covid-19 saistītie risku segumi, savukārt īpašuma apdrošināšanā patlaban būtiskākais ir jautājums par apdrošinājuma summu celšanu, jo straujā inflācija būvniecībā nozīmē to, ka daudzos gadījumos ar apdrošinājuma summām, ko klients bija noteicis pirms pusgada vai pat diviem mēnešiem, var nepietikt, ja ar īpašumu kas atgadītos šodien. Tāpēc mūsu uzdevums ir nepieciešamību pārskatīt apdrošinājuma summas skaidrot gan klientiem, gan sabiedrībai kopumā, uzsverot, ka tas nav jautājums par apdrošinātāju vēlmi palielināt prēmijas, bet gan par to, kā labāk pasargāt klientu, lai brīdī, ja notiek atlīdzības gadījums, apdrošināšanas summa būtu pietiekama īpašuma pilnīgai atjaunošanai,” apdrošināšanas nozares galvenās aktualitātes rezumē Ī. Kenedijs.

BALTA neto piekritušo atlīdzību apjoms pirmajā pusgadā bija lielākais līdz šim BALTA vēsturē, kas sasniegts tādā periodā – 34,5 miljoni eiro.

BALTA valdes priekšsēdētājs norāda, ka pozitīvi vērtējams tas, ka pirmajā pusgadā ievērojami turpina pieaugt īpašuma apdrošināšanas apjomi – BALTA izaugsme šajā produktā sešos mēnešos bijusi 15,6% apmērā. Savukārt vislielākā izaugsme bijusi ceļojumu apdrošināšanā, kuras apjomi pēc Covid-19 ierobežojumu atcelšanas pirmajā pusgadā pieauguši par gandrīz 99%. Tāpat BALTA bruto parakstīto prēmiju apjomi pieauguši arī veselības apdrošināšanā (15,8%) un KASKO apdrošināšanā (23,1%).

“Izaugsmes rādītāji pa produktu veidiem apliecina, ka sabiedrības izpratne par finansiālo drošību un vēlme pēc stabilitātes arvien turpina augt. Iespējams, sava loma bijusi Covid-19, kas licis aizdomāties par iepriekš neaktuāliem jautājumiem, bet noteikti jāuzteic arī apdrošināšanas nozares aktivitāte, informējot un izglītojot sabiedrību par drošības un prevencijas jautājumiem. Tas arī lielā mērā atsaucas uz vēl vienu nozares aktualitāti – ilgtspējas jeb ESG (angļu val. Environmental, Social and Governance) jomu, apdrošinātājiem savā darbībā vēršot arvien lielāku uzmanību uz vides, sociālo un pārvaldības faktoru kopumu. Jāteic, ka, pateicoties nozares stingrajai regulācijai, apdrošināšanas jomas specifikai un pašu iniciatīvai, mēs jau esam paveikuši krietnu darbu, ko apliecina arī šogad saņemtais platīna kategorijas novērtējums Latvijas uzņēmumu “Ilgtspējas indeksā”. Tomēr apzināmies, ka vēl ir daudz darāmā, lai ne tikai paši uzstādītu ilgtspējas latiņu apdrošināšanas nozarē, bet uz atbildīgu rīcību iedvesmotu arī klientus, partnerus un sabiedrību kopumā,” saka Ī. Kenedijs.

Saskaņā ar Latvijas Apdrošinātāju asociācijas (LAA) datiem par nedzīvības apdrošinātājiem un dzīvības apdrošinātāju veselības un nelaimes gadījumu produktiem BALTA 2022. gada pirmajā pusgadā spējusi audzēt tirgus daļu, sasniedzot 27,3%.

* Bruto parakstītās prēmijas pirms OCTA atskaitījumiem

Par apdrošināšanas sabiedrību BALTA

Saskaņā ar BALTA veikto aprēķinu, kas balstīts uz FKTK datiem, BALTA ir nedzīvības apdrošināšanas tirgus līderis Latvijā. 2021. gadā uzņēmuma parakstīto prēmiju apjoms bija 116 miljoni eiro. Latvijas iedzīvotāji 18 gadus novērtējuši BALTA kā godīgāko apdrošinātāju, liecina LETA un SKDS veiktā aptauja. BALTA ietilpst PZU grupā, kas ir viens no līderiem Centrālās un Austrumeiropas apdrošināšanas tirgū. PZU ir uzņēmums ar 200 gadus ilgu pieredzi apdrošināšanā un lepojas ar vairāk nekā 22 miljonu klientu uzticību piecās valstīs. 2021. gadā PZU grupas parakstīto prēmiju apjoms sasniedza 5,48 miljardus eiro. Plašāka informācija internetā www.balta.lv un www.pzu.pl/relacje-inwestorskie.

Papildu informācija:

Līna Barkovska

AAS BALTA

komunikācijas vadītāja

Tel. +371 26 40 10 41

E-pasts: lina.barkovska@balta.lv

 

Ligita Mieze

Deep White

projektu vadītāja

Tel. +371 27 88 55 02

E-pasts: ligita@deepwhite.lv

Atpakaļ

Sazinies ar mums

Klientu apkalpošanas vietas un sadarbības autoservisi

Nepieciešama palīdzība vai atbilde uz jautājumu?Mūsu speciālisti palīdzēs un sniegs atbildi pēc iespējas ātrāk - ne vēlāk kā 2 darba dienu laikā. Informācija par citiem saziņas veidiem un atsauksmju apstrādi atrodama šeit.

Datnes izmērs nedrīkst pārsniegt 10 MB.
Atļautie datņu veidi: gif jpg jpeg png txt rtf html pdf doc docx odt xls xlsx ods zip csv htm edoc.

Nepieciešama palīdzība vai atbilde uz jautājumu?Mūsu speciālisti palīdzēs un sniegs atbildi pēc iespējas ātrāk - ne vēlāk kā 2 darba dienu laikā. Informācija par citiem saziņas veidiem un atsauksmju apstrādi atrodama šeit.

 • Karte Saraksts

  Sazinies ar mums izmantojot WhatsApp, darba dienās no 8:00 – 18:00.

  Spied šeit vai pievieno tālruņa numuru +371 275 222 75 saviem kontaktiem.

  Ja noticis negadījums, izsauc palīdzību uz ceļa spiežot šeit.
  Palīdzību uz ceļa vēl joprojām varēsi pieteikt arī zvanot 675 333 75

  *Pārliecinies, ka Tavā auto apdrošināšanas polisē ir iekļauts risks “Palīdzība uz ceļa”.