BALTA: Karstā laikā palielinās satiksmes negadījumu risks; padomi autovadītājiem

29.06.2022

Latvijas laikapstākļi mēdz būt ļoti mainīgi, reizēm pat teju neparedzami. Vēl nesen baudījām gana vēsu un lietainu vasaras sākumu, savukārt patlaban – ekstremāli stipru karstumu, gaisa temperatūrai vietām paaugstinoties līdz pat +33 grādiem. AAS BALTA (PZU grupa) atgādina: karstais laiks ietekmē ne vien autovadītāju koncentrēšanās spējas, bet arī ceļa segumu, tādējādi palielinot iespējamo negadījumu risku.

“Statistika liecina, ka mēnešos, kad ir labi laikapstākļi, negadījumi notiek biežāk. Karstumā autovadītāji nereti pie stūres sēžas saules nogurdināti vai kļūst izklaidīgi. Turklāt satiksmes intensitāte mēdz palielināties, cilvēkiem vairāk dodoties ceļā, lai meklētu iespējas atpūsties ārpus pilsētas tveices, savukārt ceļa segums karstumā maina savas īpašības. Lai arī laikapstākļus ietekmēt nevaram, noteikti varam tiem pielāgoties un rīkoties preventīvi, tā izvairoties no bīstamām situācijām un vienlaikus paturot prātā, ka risks ir paaugstināts,” aicina BALTA Transporta produktu un risku parakstīšanas pārvaldes vadītājs Kristaps Liecinieks.

Karstumā autovadītāji nogurst ātrāk

Kā norāda eksperts, karstā laikā autovadītāji nogurst ātrāk. Jāņem vērā, ka braukšana nogurumā bīstamības ziņā var būt pielīdzināma auto vadīšanai alkohola reibumā. Abos gadījumos autovadītājiem zūd koncentrēšanās spējas, rodas grūtības objektīvi novērtēt situāciju uz ceļa, kā arī tiek kavēta reakcija. “Nogurumu veicina ne tikai karstums un atrašanās saulē. Autovadītāji mēdza nogurt arī no trokšņa, kas rodas, ilgstoši braucot ar atvērtiem auto logiem. Protams, lielākoties mūsdienu automašīnas ir aprīkotas ar gaisa kondicionēšanas sistēmām, tomēr jāņem vērā, ka ne visi autovadītāji tās izmanto,” norāda Kristaps Liecinieks.

Ceļa segums arī karstā laikā var kļūt bīstams

Asfalts karstumā var kļūt slidens, jo augstā temperatūrā tas paliek mīkstāks un slodzes ietekmē asfalta cietā frakcija jeb šķembas tiek iespiestas dziļāk, virspusē atstājot bitumenu, kas nenodrošina tikpat labu saķeri ar auto riepu, kāda tā ir šķembu maisījumam. Tā rezultātā bremzēšanas ceļš kļūst garāks, un ceļa līkumi jāizbrauc vēl uzmanīgāk. Tas pats attiecināms arī uz grantētajiem ceļiem, kur esošie akmeņi uzkarstot var veicināt ceļa slīdamību, savukārt putekļi – apgrūtināt redzamību. “Mēs esam pieraduši un labi zinām, ka ceļi slideni kļūst ziemā un tāpēc jābrauc prātīgi. Tomēr arī vasarā, jo īpaši karstā laikā, būtiski izvērtēt ceļa stāvokli, jo arī šādos laikapstākļos mainīgais ceļa segums var radīt riskus iespējamām avārijas situācijām. Tāpēc neatkarīgi no gadalaika un laikapstākļiem ieteiktu nekļūt pārgalvīgiem un izvēlēties ceļu satiksmes noteikumiem un ceļa seguma kvalitātei atbilstošu braukšanas ātrumu,” iesaka Kristaps Liecinieks.

Apdrošināšanas sabiedrība BALTA apkopojusi noderīgus ieteikumus autovadītājiem, karstā laikā pārvietojoties ar auto.

 • Ja vien tas ir iespējams, braucienus ar automašīnu plānojiet agri no rīta vai vēlu vakarā, kad gaisa temperatūra var būt nedaudz zemāka.
 • Rūpīgi novērtējiet ceļa stāvokli. Arī vasarā karstuma rezultātā ceļa segums var būt mainīgs, tādējādi ietekmējot transportlīdzekļa saķeri ar ceļu, redzamību un bremzēšanas ilgumu.
 • Karstā laikā auto dzesēšanas sistēma tiek noslogota daudz vairāk, tāpēc pārliecinieties, ka tā ir darba kārtībā un vienmēr uzpildīta.
 • Ja vien iespējams, neatstājiet automašīnu tiešos saules staros, tādējādi mazinot diskomfortu, kas var rasties, atsākot braucienu. Auto vēlams novietot ēnā vai arī vislabāk stāvvietā zem jumta. Ja šādas iespējas nav, tad auto būtu jānovieto ar aizmuguri pret sauli, lai auto priekšējais mērinstrumentu panelis uzkarstu pēc iespējas mazāk.
 • Lietojot gaisa kondicionēšanas sistēmu, starpībai starp auto salonā esošo temperatūru un āra temperatūru nevajadzētu būt lielākai par 5 Celsija grādiem. Tas pasargās autobraucējus no saaukstēšanās riska. Ja gaisa kondicionēšanas sistēma nav vai tā nedarbojas, ieteicams izvairīties no caurvēja radīšanas salonā.
 • Rūpējieties par savu veselību un labsajūtu, tālākos pārbraucienos ieplānojot arī atpūtas pauzes. Atcerieties, ka apstāšanās tiešos saules staros ceļa malā, kur nav ēnas, var radīt pretēju rezultātu – papildu pārkaršanu.
 • Nekādā gadījumā karstā laikā automašīnā nedrīkst atstāt bērnus un dzīvniekus pat uz neilgu brīdi. Gaisa temperatūra automašīna salonā strauji uzkarst, radot veselībai un dzīvībai bīstamu situāciju.

Par apdrošināšanas sabiedrību BALTA

Saskaņā ar BALTA veikto aprēķinu, kas balstīts uz FKTK datiem, BALTA ir nedzīvības apdrošināšanas tirgus līderis Latvijā. 2021. gadā uzņēmuma parakstīto prēmiju apjoms bija 116 miljoni eiro. Latvijas iedzīvotāji 18 gadus novērtējuši BALTA kā godīgāko apdrošinātāju, liecina LETA un SKDS veiktā aptauja. BALTA ietilpst PZU grupā, kas ir viens no līderiem Centrālās un Austrumeiropas apdrošināšanas tirgū. PZU ir uzņēmums ar 200 gadus ilgu pieredzi apdrošināšanā un lepojas ar vairāk nekā 22 miljonu klientu uzticību piecās valstīs. 2020. gadā PZU grupas parakstīto prēmiju apjoms sasniedza 5,48 miljardus eiro. Plašāka informācija internetā www.balta.lv un www.pzu.pl/relacje-inwestorskie.

Papildu informācija:

Līna Barkovska

AAS BALTA

komunikācijas vadītāja

Tel. +371 26 40 10 41

E-pasts: lina.barkovska@balta.lv

 

Ligita Mieze

Deep White

projektu vadītāja

Tel. +371 27 88 55 02

E-pasts: ligita@deepwhite.lv

 

Atpakaļ

Sazinies ar mums

Klientu apkalpošanas vietas un sadarbības autoservisi

Nepieciešama palīdzība vai atbilde uz jautājumu? Mūsu speciālisti palīdzēs un sniegs atbildi pēc iespējas ātrāk. Informācija par citiem saziņas veidiem un atsauksmju apstrādi atrodama šeit.

Datnes izmērs nedrīkst pārsniegt 10 MB.
Atļautie datņu veidi: gif jpg jpeg png txt rtf html pdf doc docx odt xls xlsx ods zip csv htm edoc.

Uz atsauksmi atbildēsim pēc iespējas ātrāk, bet ne ilgāk kā 20 dienu laikā. Informācija par citiem saziņas veidiem un atsauksmju apstrādi atrodama šeit.

 • Karte Saraksts

  Sazinies ar mums izmantojot WhatsApp, darba dienās no 8:00 – 18:00.

  Spied šeit vai pievieno tālruņa numuru +371 275 222 75 saviem kontaktiem.

  Palīdzība uz ceļa

  Sniegsim atbalstu, ja Jūsu auto nepieciešama tehniskā palīdzība uz ceļa vai evakuācija.
  Ja noticis negadījums, izsauciet palīdzību uz ceļa spiežot šeit. Palīdzību uz ceļa vēl joprojām varēsiet pieteikt arī zvanot 675 333 75.

  Palīdzība mājās

  Sniegsim atbalstu avārijas situācijās! Izsauc “Palīdzību mājās”, lai saņemtu sertificētu meistaru palīdzību.
  Ja noticis negadījums, izsauciet palīdzību zvanot 675 333 75.

  Ceļotājiem ārzemēs

  Sniegsim atbalstu, ja nepieciešama medicīniskās palīdzības vai repatriācijas organizēšana ceļojuma laikā.
  Ja noticis negadījums, izsauciet palīdzību zvanot 675 001 74.