Kā mainīsies apdrošināšanas cenas, palielinot akcīzes nodokli autogāzei?

18.10.2013

Pieaugot degvielas cenām, Latvijā un arī citviet pasaulē arvien populārāki kļūst spēkrati, kas aprīkoti ar autogāzes iekārtām. Kā liecina Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) dati, pēdējo četru gadu laikā Latvijā konstanti palielinājies šādu automašīnu skaits, un straujākais pieaugums novērojams tieši 2012.gadā, kad tika piedzīvots benzīna cenu kāpums, pirmo reizi pārsniedzot viena lata robežu. Salīdzinot 2011.un 2012.gadu, pieaugums reģistrētajiem auto, kas aprīkoti ar autogāzes iekārtām, bija 34,5%, un tas turpinās arī pašlaik. Arī Latvijā lielākās apdrošināšanas sabiedrības BALTA (RSA Grupa) dati rāda, ka kopš 2011.gada šādu ar KASKO apdrošināto auto skaits BALTA pieaudzis par 113%. Bet kā apdrošināšanas cenas un autovadītājus ietekmēs iespējamā akcīzes nodokļa palielināšana autoagāzei?

BALTA transporta apdrošināšanas eksperts Krišjānis Caune norāda: „Līdzīgi kā tirgū kopumā KASKO apdrošināšanā straujāko lēcienu novērojām 2012.gadā, kad izteikti palielinājās to BALTA apdrošināto auto skaits, kuri ir aprīkoti ar autogāzes iekārtām. Tikmēr šī gada rezultāti varētu atšķirties no tirgus tendencēm – visticamāk šo apdrošināto auto skaits neaugs tik strauji kā kopējie tirgus rādītāji. Tomēr pasaulē šī tendence savu popularitāti nezaudē, taču līdz ar pašlaik aktuālajām diskusijām par akcīzes nodokļa paaugstināšanu daudziem autovadītājiem ir radies arī jautājums par to, vai tas neietekmēs apdrošināšanas cenas.”

Domājot par to, kā akcīzes nodokļa palielināšana gāzei varētu ietekmēt apdrošināšanas tirgu, Krišjānis Caune pieļauj domu, ka kardinālām izmaiņām nevajadzētu notikt. Tiesa, apdrošinātāji, aprēķinot polises cenu, ņem vērā dažādus riskus, no kuriem viens var būt arī degvielas veids. Kā liecina pieredze, automašīnām, kuras darbojas ar dīzeļdegvielu un autogāzi, gada laikā ir lielāks nobraukums nekā ar benzīna dzinēju aprīkotām automašīnām. Atsevišķi apdrošinātāji to var ņemt vērā, aprēķinot polises cenu, piemēram, ja kāds klients veic gāzes iekārtas uzstādīšanu automašīnai, viņam varētu mainīties apdrošināšanas nosacījumi.

Tā kā autogāzes iekārtu popularitāte pieaug, daudziem autovadītājiem pēdējā laikā aktualizējies jautājums par akcīzes nodokļa palielināšanu ir gana sāpīgs, jo nodokļa palielināšana autogāzei noteikti sadārdzinās ikdienas izdevumus. Šāda veida transportlīdzekļi pasaules tirgū parādīsies arvien vairāk, taču eksperti prognozē, ka to skaits uz Latvijas ceļiem neaugs tik strauji kā iepriekš, jo lielākais lēciens jau ir piedzīvots iepriekš minētajā periodā 2011. un 2012.gadā.

Kā liecina CSDD dati, pērn pirmajos deviņos mēnešos tika reģistrētas 38 000 automašīnas, kuras aprīkotas ar auto gāzes iekārtām, bet šogad attiecīgajā periodā - 46 639 automašīnas jeb par 22,7% vairāk. Kopumā šogad reģistrētas 715 680 automašīnas, tātad Latvijā ar auto gāzes iekārtām ir aprīkoti 6,5% no visiem spēkratiem. Savukārt BALTA, salīdzinot 2011.gada KASKO apdrošināto auto skaitu ar šī brīža rādītājiem 2013.gadā, pieaugums vērojams 113% apjomā.

Par soli aprīkot uzņēmuma spēkratus ar autogāzes iekārtām šī gada sākumā izšķīrās arī apdrošinātājs BALTA. Pieredze rāda, ka investīcijas ir atpelnījušās jau septembrī, prognozējot, ka šogad līdz gada beigām par autoparka izdevumiem tas ļaus ietaupīt 20 000 latu. Savukārt nākamajā gadā BALTA tas ļaus ietaupīt vēl 60 000 latu. Šādi ir rīkojušies daudzi Latvijas uzņēmumi un privātpersonas, kas atspoguļo arī kopējo tendenci pieaugt to apdrošināto auto skaitam, kuri izmanto autogāzes iekārtas.

Par apdrošinātāju BALTA

Saskaņā ar BALTA veikto aprēķinu, kas balstīts uz FKTK, Lietuvas Apdrošināšanas uzraudzības komisijas, Igaunijas statistikas departamenta un apdrošinātāju gada pārskatu datiem, BALTA ir nedzīvības apdrošināšanas tirgus līderis Latvijā.

Iedzīvotāju aptaujās iedzīvotāji 10 gadus novērtējuši BALTA kā godīgāko apdrošinātāju, liecina LETA un SKDS veiktā aptauja.

BALTA ietilpst „RSA Insurance Group”, kas ir viena no pasaulē vadošajām starptautiskajām apdrošināšanas grupām ar 300 gadu pieredzi. Tā ir nozares līderis Lielbritānijā, Skandināvijā, Kanādā, Īrijā, Āzijā, Latīņamerikā, kā arī Centrāleiropā un Austrumeiropā, kopumā piedāvājot apdrošināšanu gandrīz 140 valstīs. Grupas uzņēmumos strādā vairāk nekā 23 tūkstoši darbinieku. 2012.gadā tā apdrošināšanas prēmijās parakstīja 8,4 miljardu mārciņu. Plašāka informācija internetā http://www.rsagroup.com.


Papildu informācija:

Ilze Rassa
BALTA Komunikācijas vadītāja
Tel.: 2 6456444
E-pasts: ilze.rassa@balta.lv

Inga Bite
„P.R.A.E. Sabiedriskās attiecības”
Tel.: 2 8626761
E-pasts: inga.bite@prae.lv

Atpakaļ

Sazinies ar mums

Klientu apkalpošanas vietas un sadarbības autoservisi

Nepieciešama palīdzība vai atbilde uz jautājumu?Mūsu speciālisti palīdzēs un sniegs atbildi pēc iespējas ātrāk - ne vēlāk kā 2 darba dienu laikā. Informācija par citiem saziņas veidiem un atsauksmju apstrādi atrodama šeit.

Datnes izmērs nedrīkst pārsniegt 10 MB.
Atļautie datņu veidi: gif jpg jpeg png txt rtf html pdf doc docx odt xls xlsx ods zip csv htm edoc.

Nepieciešama palīdzība vai atbilde uz jautājumu?Mūsu speciālisti palīdzēs un sniegs atbildi pēc iespējas ātrāk - ne vēlāk kā 2 darba dienu laikā. Informācija par citiem saziņas veidiem un atsauksmju apstrādi atrodama šeit.

 • Karte Saraksts

  Sazinies ar mums izmantojot WhatsApp, darba dienās no 8:00 – 18:00.

  Spied šeit vai pievieno tālruņa numuru +371 275 222 75 saviem kontaktiem.

  Ja noticis negadījums, izsauc palīdzību uz ceļa spiežot šeit.
  Palīdzību uz ceļa vēl joprojām varēsi pieteikt arī zvanot 675 333 75

  *Pārliecinies, ka Tavā auto apdrošināšanas polisē ir iekļauts risks “Palīdzība uz ceļa”.