Transportlīdzekļu zādzību tendences Latvijā

Kuras markas transportlīdzekļus iekāro zagļi?

Apkopojot IeM informācijas centra un SIA „Autonams” datus, zagļu iekārotākie jaunie vai mazlietotie auto šī gada laikā, kuru īpašniekiem ir sevišķi jāpiedomā par sava auto papildu aizsardzību:

Marka un modelis

Gads no

līdz

BMW 5. sērija

2002

2014

BMW X5

2004

2011

BMW 3. sērija

2002

2010

BMW X1

2010

2011

BMW X6

2008

2017

BMW X4

2014

2017

VW PASSAT

1990

2017

VW GOLF

1991

2001

VW TOURAN

2003

2008

VW CADDY

2004

2011

AUDI A4

2002

2001

AUDI A6

1987

1995

AUDI Q5

2009

2014

TOYOTA RAV4

2007

2017

TOYOTA LAND CRUISER

2004

2015

TOYOTA AVENSIS

1999

2015

MERCEDES BENZ GL

2007

2016

VOLVO XC60

2009

2011

VOLVO S60

2002

2005

LEXUS RX

2009

2016

NISSAN QASHQAI

2014

2017

NISSAN X-TRAIL

2016

2017

SUBARU FORESTER

2011

2017

SUBARU LEGACY

2011

2017

HYUNDAI IX35

2011

2014


Kas notiek ar nozagtajiem auto?

BALTA novērojumi liek secināt, ka tas ir labi organizēts, noziedzīgs bizness. Pret to ar mainīgām sekmēm cīnās gan policija, gan apdrošinātāji. Saskaņā ar operatīvo informāciju:

 • Liela daļa jaunu un mazlietotu augstas vērtības transportlīdzekļu nonāk Vidusāzijas valstīs, piemēram, Uzbekistānā, Tadžikistānā un Kazahstānā, kur tiek legalizēti un turpina braukt pa šo valstu ceļiem.
 • Daļa mazlietotu auto nonāk galvenokārt Lietuvā, kur tiek izjaukti, lai restaurētu un pārbūvētu smagās avārijās cietušus un norakstītus transportlīdzekļus, kas par lētu naudu ir iepirkti ASV un citās valstīs. Pēc tam šie atjaunotie transportlīdzekļi nonāk lietoto auto tirgū.
 • Vecāki transportlīdzekļi (desmit un vairāk gadu) pamatā tiek izkomplektēti rezerves daļās vietējā melnajā tirgū.

Tādējādi vairāk nekā 50% gadījumu izredzes atgūt savu nozagto auto neskartu faktiski pilnībā zūd.


Vai mans auto ir pasargāts?

Praksē ir pierādījies, ka rūpnīcā uzstādītās pretaizdzīšanas sistēmas (imobilaizers atslēgā un/vai skaņas signalizācija) kalpo zagļu aizkavēšanai vien 1–2 minūtes. Pārsvarā auto zagļi izmanto divus paņēmienus:

 • Pieslēdzas pie transportlīdzekļa elektrosistēmas (dažkārt izgriežot caurumu durvīs vai spārnā) un tad ar speciālu programmatūru iedarbina transportlīdzekli;
 • Ja auto ir aprīkots ar Keyless Go, jaunākā zagļu rīcībā esošā aparatūra spēj pārtvert oriģinālās vadības pults vai mikroshēmas signālus un iedarbināt transportlīdzekli bez fiziskas iejaukšanās.

Līdz ar to zagļu standarta paņēmienu aizkavēšanai BALTA iesaka uzstādīt kādu papildu pretaizdzīšanas sistēmu.


Kas ir Keyless Go?

Keyless Go (arī Keyless Entry/Go, Passive Entry/Go utt.) ir vispārīgs apzīmējums autovadītāja komforta nodrošināšanai izveidotai sistēmai, kas ļauj iekļūt automašīnas salonā un iedarbināt motoru ar automašīnas panelī integrētu start/stop pogu, neizņemot automašīnas aizdedzes atslēgu un/vai signalizācijas pulti no lietotāja kabatas vai somiņas. Šādu komforta funkciju nodrošina automašīnas atslēgā iebūvēts radioviļņu retranslators un automašīnā iebūvēts šī signāla uztvērējs, kas identificē īsto automašīnas atslēgu un līdz ar to atslēdz automašīnas durvis, kā arī ļauj iedarbināt automašīnas dzinēju ar vienas pogas un bremžu pedāļa nospiešanu.

Autoražotāji lieto Keyless Go sistēmu ar dažādiem nosaukumiem, tālāk ir minēti tikai daži piemēri:

 • Audi: Advanced Key;
 • BMW: Comfort Access;
 • Ford: Intelligent Access with push-button start;
 • Toyota: Smart Key System;
 • Volkswagen: Keyless Entry & Keyless Start or KESSY.

Vai manai automašīnai ir papildu drošības sistēmas?

Par uzstādīto drošības sistēmu esamību liecina:

 • Skaņas signāls, kas atskan, ar vadības ierīci aizslēdzot transportlīdzekli un automātiski ieslēdzoties apsardzes režīmam (šajā gadījumā auto īpašniekam var būt tikai aizdedzes atslēga ar vadības pogām);
 • Papildus aizdedzes atslēgām ir lietojamas vadības pultis un atsevišķas atslēgas (mikroshēmas). Pārliecinieties, ka automašīnu nav iespējams iedarbināt vai tā noslāpst, ja papildu mikroshēmas nav automašīnā vai tās tuvumā;
 • Pirms transportlīdzekļa iedarbināšanas ir jāievada noteikts kods, kas var būt ciparu kods pultī, slepens slēdzis vai noteikta dažādu pogu un sviru darbināšanas secība; pārliecinieties, ka automašīna nav iedarbināma, neizpildot šīs darbības;
 • Klienta un drošības sistēmu apkalpotāja noslēgts līgums. Piemēram, radiomeklēšanas sistēmu gadījumā būtu jābūt spēkā esošam līgumam starp klientu un sistēmas apkalpotāju par radiomeklēšanas sistēmas apkalpošanu un meklēšanas pakalpojuma nodrošināšanu.

Kā es varu panākt visaugstāko drošības pakāpi savam auto?

Efektīvākais risinājums būtu automobiļa aprīkošana ar atsevišķi uzstādītu ierīci, kas netiek integrēta auto elektrosistēmas vadības blokos. Tādas ierīces ir slepenais slēdzis, individuāli ierīkoti imobilaizeri ar pretnolaupīšanas funkciju vai bez tās, kā arī radiomeklēšanas sistēmas. Bez standarta funkcijām signalizācijas tiek papildinātas ar GPS un/vai GSM signālu raidītājiem, sniedzot iespēju sekot līdzi savas automašīnas atrašanās vietai pēc koordinātām un izmantojot interneta iespējas. Vēl viens papildu instruments drošībai ir signalizācija ar peidžeri, kad ierobežotā attālumā trauksmes signāls tiek nosūtīts klientam.

Modernākas ir radiomeklēšanas ierīces (piemēram, Sherlog aktīvās sistēmas), kas trauksmes signālu nosūta apsardzes darbiniekiem, tiklīdz automobilis bez tiesīgā lietotāja ziņas tiek kustināts prom no stāvēšanas vietas. Tās nodrošina visoperatīvāko palīdzības dienestu iesaistīšanos un sniedz vienu no augstākajiem drošības līmeņiem automobiļa zādzības gadījumā.

Tava auto drošības līmeni var paaugstināt arī sen aizmirstie stūres vai pārnesumpārslēga bloķētāji. Šīs ierīces noteikti būs pārsteigums un kavēklis ar augstajām tehnoloģijām un elektroniku bruņotajiem zagļiem.

Paaugstināta zādzību riska automašīnu īpašniekiem iesakām ne tikai aprīkot savus spēkratus ar papildu drošības sistēmām, bet arī rūpīgi izvēlēties vietas, kur automašīna tiek turēta pa nakti vai dienas laikā, kad tā ir ārpus īpašnieka redzesloka. BALTA iesaka izmantot apsargātas autostāvvietas, pa perimetru noslēgtas teritorijas, garāžas, labi apgaismotas un ar novērošanas kamerām aprīkotas vietas. Tāpat neatstāj automašīnas atslēgas, drošības pultis un tehnisko pasi viegli pieejamās vietās, piemēram, dzīvokļu koridoros, māju garāžās, priekšnamos vai automašīnas salonā.

Ja rodas jautājumi, vari vērsties pēc palīdzības pie sava BALTA apdrošināšanas pārdevēja vai izmantot specializētu darbnīcu un meistaru pakalpojumus.


BALTA ieteiktie auto drošības sistēmu speciālisti

 • SIA “ADS SECURITY” (Margrietas iela 7, Rīga; 27735000www.adssecurity.eu) ar speciālo piedāvājumu BALTA klientiem – 10% atlaidi.
 • SIA “Autonams” (Skanstes iela 9a, Rīga; 67504850www.autonams.lv) ar speciālo piedāvājumu BALTA klientiem:
 • Imobilaizeru uzstādīšana no 250 EUR
 • Diagnostikas spraudņa bloķēšana un kodēšana  no 130 EUR
 • Signalizāciju uzstādīšana no 250 EUR
 • Spoguļu marķēšana no 25 EUR
 • Automašīnas marķēšana no 87.50 EUR

Sazinies ar mums

Klientu apkalpošanas vietas un sadarbības autoservisi

Nepieciešama palīdzība vai atbilde uz jautājumu? Mūsu speciālisti palīdzēs un sniegs atbildi pēc iespējas ātrāk. Informācija par citiem saziņas veidiem un atsauksmju apstrādi atrodama šeit.

Datnes izmērs nedrīkst pārsniegt 10 MB.
Atļautie datņu veidi: gif jpg jpeg png txt rtf html pdf doc docx odt xls xlsx ods zip csv htm edoc.

Uz atsauksmi atbildēsim pēc iespējas ātrāk, bet ne ilgāk kā 20 dienu laikā. Informācija par citiem saziņas veidiem un atsauksmju apstrādi atrodama šeit.

 • Karte Saraksts

  Sazinies ar mums izmantojot WhatsApp, darba dienās no 8:00 – 18:00.

  Spied šeit vai pievieno tālruņa numuru +371 275 222 75 saviem kontaktiem.

  Palīdzība uz ceļa

  Sniegsim atbalstu, ja Jūsu auto nepieciešama tehniskā palīdzība uz ceļa vai evakuācija.
  Ja noticis negadījums, izsauciet palīdzību uz ceļa spiežot šeit. Palīdzību uz ceļa vēl joprojām varēsiet pieteikt arī zvanot 675 333 75.

  Palīdzība mājās

  Sniegsim atbalstu avārijas situācijās! Izsauc “Palīdzību mājās”, lai saņemtu sertificētu meistaru palīdzību.
  Ja noticis negadījums, izsauciet palīdzību zvanot 675 333 75.

  Ceļotājiem ārzemēs

  Sniegsim atbalstu, ja nepieciešama medicīniskās palīdzības vai repatriācijas organizēšana ceļojuma laikā.
  Ja noticis negadījums, izsauciet palīdzību zvanot 675 001 74.